1475 (1175) 2021-11-19 - 2021-11-25

Gdynia wspiera wolno bytujące koty

Miasto jest pełne zwierząt. Nie tylko tych oswojonych, które mieszkają w naszych domach czy mieszkaniach, ale także żyjących dziko. Wśród nich są też koty. I choć nie zamieszkują razem z ludźmi, to bez naszej pomocy trudno byłoby im przetrwać zimowe miesiące. Na szczęście wiele osób dba o nie, dokarmiając i zapewniając im zimowe schronienie. W taką działalność od wielu lat włącza się również miasto, oferując karmę i drewniane kocie domki.


W ciągu 15 lat funkcjonowania programu „Koci dom” przekazano już 441 drewnianych konstrukcji. W tym roku do opiekunów trafi kolejne 26 domków – 13 dużych, w których zamieszkać mogą nawet 4 koty oraz 13 małych – na 2 koty.
Oprócz przekazywania specjalnych domów dla kotów Gdynia rozdaje suchą karmę. Zgłoszeni opiekunowie kotów wolno bytujących mogą raz w miesiącu odebrać 2 kg karmy. Pożywienie przekazywane jest przez OTOZ Animals – Schronisko „Ciapkowo” w Gdyni.
Choć wolno bytujące koty są ważne dla miasta, to istotne jest by dbać o prawidłowy rozwój ich populacji. Od 2010 roku istotnym elementem polityki miasta jest finansowanie programu sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów, tak aby populacja tych zwierząt nie rozrastała się nadmiernie. W tym roku na tę inicjatywę zostało przeznaczone 80 tys. zł. Podczas zabiegów koty są dodatkowo poddawane odrobaczeniu i odpchleniu.
W obecnym sezonie domki wydawane są już osobom, które o nie zawnioskowały. Zainteresowani mieszkańcy opiekujący się bezpańskimi kotami, będą mogli ubiegać się o podobne konstrukcje również w przyszłym roku. Nabór wniosków prowadzony jest od stycznia do lipca. Ustawienie takiej konstrukcji wymaga pisemnej zgody właściciela lub osoby administrującej terenem. Jeżeli właścicielem gruntu, na którym ma stanąć koci domek, jest Gmina Miasta Gdynia, zgodę musi wyrazić Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji. Wniosek o wydanie kociego domku powinien zawierać dane personalne opiekuna zwierząt, ilość kotów znajdujących się pod jego opieką oraz wskazanie miejsca, w którym ma on stanąć. Wypełniony dokument można złożyć do Wydziału Środowiska UM Gdyni pocztą tradycyjną lub w jednej z dwóch kancelarii ogólnych Urzędu Miasta Gdyni.