1475 (1175) 2021-11-19 - 2021-11-25

Piotr Michalski od 30 lat na scenie

W młodości pasjonował się sportem. Jednak z czasem wygrała miłość do teatru. W pewnym momencie zrozumiał, że jego miejsce jest na scenie. I tak już zostało. To wszechstronny aktor – nie boi się żadnej roli i misternie tworzy postaci, w które się wciela. Na deskach Teatru Miejskiego występuje od ponad 20 lat.

11 listopada rolą Gustawa-Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reż. Krzysztofa Babickiego Piotr Michalski świętował 30-lecie pracy artystycznej.
Piotr Michalski to gdynianin, jednak studiował na południu Polski. Jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Ukończył ją w 1991 roku. Zaraz po szkole trafił do warszawskiego Teatru Kwadrat. W 1992 roku zadebiutował tam w w podwójnej roli. Zagrał Reportera i Bobby'ego Franklina w spektaklu „Mayday” Raya Cooneya w reż. Marcina Sławińskiego. Z warszawską sceną był związany przez 6 lat. W 1997 roku wrócił do Gdyni i od tego czasu jest aktorem Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.
Aktor ma na swoim koncie kilka nagród i wyróżnień. W 2003 roku otrzymał nagrodę prezydenta Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – za rolę Biffa w spektaklu „Śmierć komiwojażera” w reż. Adama Ferencego. Z kolei w 2006 roku przyznano mu wyróżnienie w XV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie. W 2011 roku ponownie otrzymał nagrodę prezydenta Gdyni – tym razem za rolę w spektaklu „Kamienie w kieszeniach”. To samo wyróżnienie trafiało do niego jeszcze trzykrotnie: w 2015 roku – za rolę lokaja Macieja w „Ożenić się nie mogę” Aleksandra Fredry w reż. Grzegorza Kampinsky'ego, w 2017 roku – za rolę Patricka Randle'a Mc Murphy'ego w „Locie nad kukułczym gniazdem” w reż. Krzysztofa Babickiego oraz w 2019 roku – za rolę Gustawa-Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza. W 2013 roku dostał nagrodę dyrektorów Teatru Miejskiego w Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – za rolę Beralda w „Chorym z urojenia” i Suchego Faktu w „Joannie Szalonej”.
Wspólnie z zespołem Teatru Miejskiego życzymy jubilatowi wielu nowych wyzwań, sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi życiowej.