1475 (1175) 2021-11-19 - 2021-11-25

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Film o legendzie Kaliny Jędrusik, dokument o włoskich zbieraczach trufli oraz przegląd filmów króla amerykańskiego kina niezależnego Jima Jarmuscha – jest wiele powodów, by w tym tygodniu wybrać się do Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Film pod tytułem „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz przenosi widzów do Warszawy lat 60. ubiegłego stulecia, kiedy przed ekranami czarno-białych odbiorników telewizyjnych zasiadały miliony Polaków. Ich uwagę i wyobraźnię elektryzowała Kalina Jędrusik – zjawiskowa aktorka i piosenkarka, wnosząca koloryt do bezbarwnej rzeczywistości, pierwsza seksbomba PRL-u, zwana polską Marilyn Monroe. Kalina nie chce się jednak wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym przedstawicielom władzy. W postać Kaliny Jędrusik wcieliła się Maria Dębska, nagrodzona za tę rolę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
„Truflarze” to pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat, w lasach włoskiego Piemontu, zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego. Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera „Tamtych dni, tamtych nocy” wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie. Dla grupy uroczych włoskich staruszków trufle to nie żyła złota, a przepis na szczęście, które każdego dnia odnajdują na nowo na szlakach piemonckich lasów.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również na przegląd filmów Jima Jarmuscha – amerykańskiego buntownika o europejskiej wrażliwości, egzystencjalisty, poety, kinofila, muzyka rozkochanego w jazzie i rocku, twórcy obdarzonego abstrakcyjnym poczuciem humoru. W Kinie Studyjnym GCF od 19 do 25 listopada w ramach przeglądu „7 x Jarmusch” można zobaczyć siedem odnowionych cyfrowo wczesnych filmów reżysera: „Nieustające wakacje”, „Inaczej niż w raju”, „Poza prawem”, „Mystery Train”, „Noc na ziemi”, „Truposz”, „Kawa i papierosy”.

ikona