Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1481 (1181) 2022-01-14 - 2022-01-20

„Alicja w Krainie Czarów” w plenerze

Na co dzień pracują jako informatycy, nauczyciele, marketingowcy czy sprzedawcy. Po godzinach grają w Bałtyckim Teatrze Różnorodności. W tym roku amatorska grupa z Gdyni chce zamienić teatralne mury na scenę plenerową i grać bezpłatnie „Alicję w Krainie Czarów”. By się to udało, potrzebne jest wsparcie.


Znamy ich głównie z desek Konsulatu Kultury. W ubiegłym roku wystawiali tam „Pana Tadeusza” – bardziej wariację niż adaptację tej narodowej epopei. Bez poloneza Kilara, nadęcia i martyrologii, za to mądrze, lekko, wesoło i wzruszająco. Zrealizowali też ponadczasową farsę „Pomoc domowa”. Jednak w ich dossier znajdziemy również szaloną „Rewię – lata 20., lata 30.”, „W małym dworku”, „Sonatę Belzebuba” czy „Księżniczkę na ziarnku grochu”. „Pan Tadeusz” wraca na deski Konsulatu Kultury już 19 stycznia.
W czasie pandemii współpracowali z Gdynią Rodzinną. Stworzyli „OTO Bajkę” – cykl czytanych baśni i bajek, które można było zobaczyć online. Występowali także w plenerze w ramach projektu „Chodźcie na plac Kaszubski”. Również końcówka ubiegłego roku była dla nich pracowita. Świętym Mikołajem z Gdyńskiego Jarmarku Świątecznego był bowiem w tym sezonie nie kto inny, jak Witold Klonowski – aktor Bałtyckiego Teatru Różnorodności.
Bałtycki Teatr Różnorodności działa od kilkunatu lat. Choć oficjalnie grupa istnieje od 2018 roku, to ich początki sięgają 2005 roku. Wcześniej realizowali spektakle i projekty jako Scena 138. Przez te kilkanaście lat część aktorów amatorów przekuła pasję w zawód. Występy na amatorskiej scenie to bowiem świetne przygotowanie do egzaminów na uczelnie aktorskie i przepustka do zdobycia kierunkowego wykształcenia.
W 2022 roku będą mogli poznać ich również ci, którzy z różnych powodów nieczęsto gościli w teatrze. Wszystko dzięki „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. To spektakl, nad którym grupa pracuje od pół roku.
Wspólnymi siłami stworzyli scenariusz spektaklu, a ich marzeniem jest pokazanie go bezpłatne w plenerze. W ten sposób chcą dotrzeć do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z teatrem, czyli do dzieci. Aby zrealizować ten pomysł, potrzeba konkretnej sumy pieniędzy. Dlatego grupa ogłosiła zbiórkę na portalu zrzutka.pl.
Premiera „Alicji w Krainie Czarów” ma się odbyć 1 czerwca na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”, gdzie znajduje się leśna scena plenerowa. Jest tam również Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie. Po spektaklu młodzi goście wybiorą się na spacer właśnie tą ścieżką. Kolejne pokazy zaplanowano w lipcu i sierpniu.
Bałtycki Teatr Różnorodności chce uzbierać 20 tys. zł na dokończenie produkcji. Grupę można wesprzeć na portalu zrzutka.pl.
Partnerem projektu jest Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.