UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1481 (1181) 2022-01-14 - 2022-01-20

Coraz więcej eksponatów w Muzeum Marynarki Wojennej

Będzie co podziwiać na wystawie Muzeum Marynarki Wojennej. Muzealnicy w ostatnich tygodniach poszerzają swoje zbiory eksponatów, chwaląc się nowymi nabytkami. Najświeższe z nich to m.in. plakieta na drewnie z zawodów pływackich w latach 30., zabytkowe pocztówki z polskimi okrętami czy hamak z workiem marynarskim z okresu II wojny światowej.


Na tych, którzy w tym roku postanowią ponownie (lub w ogóle po raz pierwszy) odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, będzie czekać sporo nowych perełek.
Jedne z najświeższych nabytków, które trafią na ekspozycję placówki to niewielkie, ale charakterystyczne przedmioty. Pierwszy z nich to sentymentalna nagroda z końcówki dwudziestolecia międzywojennego, czyli dostojna pamiątkowa plakieta (czyli ozdobna, metalowa płytka) umieszczona na drewnie. Tego typu przedmioty stanowiły np. nagrody, tak jak i w tym przypadku. Jak podało Muzeum Marynarki Wojennej, nowy przedmiot w zbiorach był uhonorowaniem zwycięzców w zawodach pływackich dla Marynarki Wojennej. W 1938 roku otrzymał ją drugi z najlepszych zawodników na 1000 metrów stylem dowolnym.
Nowe nabytki to także charakterystyczny orzełek wojskowy, który wydobyto na Helu oraz kilkanaście zabytkowych pocztówek. Na każdej z nich widnieje inny okręt wojenny służący w polskiej flocie, ale – co ciekawe – na jednej z nich doszło do niewielkiego, nadającego kolekcji wyjątkowego znaczenia przekłamania, co wychwycili sami muzealnicy.
Muzeum Marynarki Wojennej pozyskało nowe eksponaty z Wielkiej Brytanii – to tam na co dzień mieszka prywatny kolekcjoner Andrew Szyszlak, który zgromadził marynarskie pamiątki.
Mundur, szable, hamak i… motorówka
Nowych zdobyczy w ostatnich tygodniach było więcej. Kolekcję marynarskiego muzeum zasilił m.in. zestaw należący do marynarza załóg maszynowych z czasów II wojnych światowej, Pawła Knoppa. Jego syn, Jacek przekazał dobrze zachowany charakterystyczny hamak okrętowy z workiem marynarskim oraz kilka polskojęzycznych zeszytów z materiałami szkoleniowymi dla maszynistów okrętowych.
Jeden z najcenniejszych nabytków to wyjątkowe szable oficerów Marynarki Wojennej z okresu międzywojennego. Muzeum w grudniu nabyło od anonimowego prywatnego kolekcjonera pałasze należące do admirała Jerzego Świrskiego i komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, zachowane w doskonałym stanie.
Inne osobiste pamiątki przekazał muzeum przed śmiercią emerytowany oficer techniki Marynarki Wojennej, Zbigniew Kosierkiewicz – popularny w Gdyni odtwórca roli wiceadmirała Kazimierza Porębskiego podczas marynarskich uroczystości. Pod koniec ubiegłego roku przekazał do zbiorów MMW swój oficerski mundur, czapkę i kilka drobniejszych przedmiotów.
Nie sposób nie wspomnieć też o przekazanej do muzeum przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną motorówce „Samarytanka”. Historyczna motorówka sanitarna, pierwsza konstrukcja zbudowana w nieistniejącej już Stoczni Gdynia ma wiosną tego roku przejść renowację, po czym zostanie nowym eksponatem na plenerowej części wystawy.
Podobnie jak okręt podwodny typu Kobben, czyli wycofany ze służby ORP „Sokół”. W tej chwili przechodzi muzealną przebudowę w gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej, która łącznie będzie kosztować około 10 milionów złotych. W ramach prac specjaliści zajmują się m.in. konserwacją kadłuba i jego zabezpieczeniem antykorozyjnym. Wycięto też drzwi wejściowe w burcie, co ostatecznie pozbawiło „Sokoła” cech bojowych i przygotowuje go na przyjęcie turystów chcących zobaczyć na własne oczy wnętrze okrętu podwodnego.
Więcej na muzeummw.pl.