UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1481 (1181) 2022-01-14 - 2022-01-20

„Sukienka” z gdyńskiego festiwalu walczy o Oscara

Z Gdyni do Hollywood – krótkometrażowy film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka znalazł się na oscarowej shortliście i powalczy o legendarną statuetkę w kategorii „Live Action Short Film”. Etiudę młodego reżysera mieli już okazję zobaczyć widzowie zeszłorocznego, 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To opowieść o pragnieniu miłości osadzona w realiach przydrożnego motelu.


„Sukienka” to krótka, bo trwająca 30 minut, regularnie trafiająca w gusta festiwalowych krytyków etiuda. Teraz zostanie poddana pod ocenę jurorów jednej z najważniejszych filmowych nagród na świecie, czyli słynnych Oscarów. Etiuda Tadeusza Łysiaka znalazła się na liczącej zaledwie 15 tytułów shortliście w kategorii zarezerwowanej dla krótkometrażowych dzieł z całego świata – „Live Action Short Film”.
Historia tego tytułu ma też swój gdyński akcent - etiudę 28-letniego absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej mogli wcześniej zobaczyć widzowie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Sukienka” znalazła się wówczas w gronie dzieł wyselekcjonowanych do Konkursu Filmów Krótkometrażowych.
Ta nominacja nie przyniosła wprawdzie nagrody, ale film młodego reżysera uhonorowano wówczas jedną z nagród specjalnych – statuetką firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia dla Konrada Blocha.
Etiuda Łysiaka cieszyła się też powodzeniem na innych festiwalach, zdobywając m.in. Brązową Kijankę na Camerimage 2020 i dwie statuetki podczas tegorocznej edycji Grand OFF (dla najlepszej aktorki i najlepszego filmu polskiego). To także długa lista wyróżnień i nominacji na wielu krajowych i zagranicznych pokazach, wymieniając chociażby Rhode Island, Bengaluru, Chicago, Sofię czy Atlantę.
W głównych rolach, oprócz grającej Julkę Anny Dzieduszyckiej reżyser obsadził też aktorów kojarzonych przez szerszą publiczność, jak np. Szymona Piotra Warszawskiego, znanego głównie z regularnych występów na małym ekranie (m.in. seriale „Belfer”, „Chyłka”, „Kod genetyczny” czy „Diagnoza”) i Dorotę Pomykałę („Wielki Szu”, „Spis cudzołożnic”, „Erratum”, „Uwikłanie” czy „Autsajder”).