1482 (1182) 2022-01-21 - 2022-01-27

Pomorski Związek Żeglarski nowym armatorem „Pogorii”

Pod koniec ubiegłego roku legendarny żaglowiec „Pogoria” zmienił armatora. Został nim Pomorski Związek Żeglarski. Z tej okazji w piątek, 14 stycznia odbyło się symboliczne przekazanie jednostki oraz uroczyste podniesienie bandery.


Nowy armator żaglowca został wyłoniony w konkursie na prowadzenie Biura Armatorskiego „Pogorii”. Rozstrzygnięto go 30 października. Najlepszą propozycję przedstawił Pomorski Związek Żeglarski. Do końca roku trwały procedury formalne. Związek otrzymał wpis do rejestru armatorów Izby Morskiej, a także utworzył biuro armatorskie. Jego dyrektorem został Andrzej Szklarski – doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego. Pod koniec ubiegłego roku, 27 grudnia, odbyło się przekazanie techniczne jednostki, natomiast 14 stycznia – symboliczne podniesienie bandery nowego armatora na żaglowcu.
Uroczystość odbyła się w Marina Yacht Parku w Gdyni. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
O żaglowiec zadba sztab doświadczonych osób. Za eksploatację jednostki będzie odpowiadać wspomniany dyrektor Biura Armatorskiego „Pogorii” – Andrzej Szklarski. Organizacją rejsów zajmie się Anna Kocur. Kapitanami pozostaną Andrzej Witowski i Tomasz Orlean, którzy od lat dowodzą jednostką.
W minionym tygodniu na „Pogorii” gościli dyrektorzy szkół podstawowych i średnich zarówno z Gdyni, jak i całego województwa pomorskiego. Zostali oni zaproszeni, by poznać jednostkę oraz jej możliwości. Zajęcia dla uczniów miałyby ruszyć od 14 lutego, kiedy to „Pogoria” wróci z remontu. Jednostkę czeka szczegółowy przegląd, a także malowanie powierzchni dennych kadłuba, serwis silnika, agregatów oraz żagli.
Pomorski Związek Żeglarski zrzesza osoby, które zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem, a następnie kontynuują edukację morską, pływając na jednostkach rozmaitych klas.
„Pogoria” została zaprojektowana przez inż. Zygmunta Chorenia i zbudowana w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jednostka jest trójmasztową barkentyną. Jej całkowita długość wynosi 41,3 metra, szerokość – 8 metrów, a zanurzenie – 3,6 metra. W ciągu przeszło 40 lat działalności „Pogoria” zapisała na swoim koncie m.in.: okrążenie świata, wyprawę do Antarktyki czy opłynięcie przylądka Horn. Portem macierzystym żaglowca jest Gdynia. Od teraz jego armator to Pomorski Związek Żeglarski.

ikona