1483 (1183) 2022-01-28 - 2022-02-10

Gramy z WOŚP

30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 30. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci. Gdynia tradycyjnie włącza się w tę szczytną akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcają sztaby, które koordynują działania w naszym mieście, i zaangażowani w pomoc wolontariusze.


Choć jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się dopiero 30 stycznia, to wiele zbiórek i aukcji już trwa w internecie, np. aukcje, które są dostępne na stronie gdyniadlaorkiestry.pl.
W czasie pandemii w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w mieście nie będzie koncertów, które gromadzą w jednym miejscu dużą publiczność.
Nie zabraknie jednak na ulicach znanych i lubianych wolontariuszy i okazji do wsparcia tego wydarzenia.
30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 30. Tym razem zebrane środki zostaną przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci. Gdynia tradycyjnie włącza się w tę szczytną akcję. Do wsparcia Orkiestry zachęcają sztaby, które koordynują działania w naszym mieście, i zaangażowani w pomoc wolontariusze.
Choć jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się dopiero 30 stycznia, to wiele zbiórek i aukcji już trwa w internecie, np. aukcje, które są dostępne na stronie gdyniadlaorkiestry.pl.
W czasie pandemii w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w mieście nie będzie koncertów, które gromadzą w jednym miejscu dużą publiczność.
Nie zabraknie jednak na ulicach znanych i lubianych wolontariuszy i okazji do wsparcia tego wydarzenia.

W Gdyni tradycyjnie działają trzy orkiestrowe sztaby: Gdynia dla Orkiestry, sztab In Gremio oraz sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza. Ale to nie wszystko.

Sztab Gdynia dla Orkiestry


Podczas 30. finału WOŚP w Gdyni – największym sztabie w Trójmieście i jednym z większych w Polsce – zagra o stu wolontariuszy więcej niż rok temu. Tym razem będzie ich aż 1451.
Podczas tegorocznego finału na ulicach Gdyni spotkamy także wyjątkowych wolonatariuszy: legendę Solidarności Henrykę Krzywonos-Strycharską, europosła Roberta Biedronia i posła Krzysztofa Śmiszka.
Już teraz dołącz do zbiórki
Nieodłącznym elementem finałów Orkiestry stały się internetowe aukcje, które są dostępne na stronie gdyniadlaorkiestry.pl oraz e-skarbonki.
Dostępnych jest także około 110 aukcji na Allegro i każdego dnia dochodzą kolejne. Wśród nich znajdują się m.in.: kolacja w domu Janusza Palikota, wyjątkowa kolacja z Robertem Biedroniem i jego partnerem Krzysztofem Śmiszkiem, niepowtarzalna grafika LaFerrari, gadżety od Igi Świątek, kolacja z wicemarszałkiem Senatu Gabrielą Morawską-Stanecką, zaproszenie od senatora Sławomira Rybickiego, rejs jachtem „Copernicus", spacer z Henryką Krzywonos-Strycharską, obraz od Damiana Janikowskiego, vouchery od Traficara, gdyńskich firm, restauracji i hoteli.
Podczas finału w Gdyni w YMCA przy ul. Żeromskiego 26 będzie również czynny sklepik, w którym można kupić kalendarze, koszulki, kubki i inne gadżety związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Sztab w Centrum „Riviera”


Sztab Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i stowarzyszenia In gremio tradycyjnie swoje działania skupi w Centrum Handlowym „Riviera”. Zaprasza również do licytacji internetowej, która dostępna jest na stronie Allegro.
Na terenie galerii rozstawione są wielkie serca – skarbonki, do których można wrzucać datki.
Finał WOŚP zacznie się tu 29 stycznia, a zakończy w niedzielę wieczorem. W tym czasie w centrum będą czynne dwa stanowiska z gadżetami Orkiestry, a w galerii spotkamy bohaterów Gwiezdnych Wojen – z puszkami na datki i sercami mocy.
Do finału Orkiestry dołączą również centra handlowe „Batory” i „Szperk”.

Sztab w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni


Ze względów bezpieczeństwa sztab mieszczący się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza nie planuje tym razem żadnych koncertów. Stawia na wolontariuszy i wielką orkiestrową licytację na dużej scenie, która planowana jest 30 stycznia o godz. 18.00.
Podczas aukcji będzie można zdobyć pióro z grawerem oraz przejazd po mieście elektrobusem z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.
W foyer teatru będzie także czynny sklepik z gadżetami WOŚP i loteria fantowa.

Biblioteka Gdynia dla WOŚP


Biblioteka Gdynia również wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do 29 stycznia w Bibliotece Śródmieście przy ul. Władysława IV 7-15 do oficjalnej puszki WOŚP zbierane są datki. Tego samego dnia w bibliotece odbędzie się również „Kiermasz książek dla WOŚP”. To czytelnicy zadecydują, ile płacą za książkę i jaką kwotę chcą przekazać na cel organizacji.
W serwisie Allegro dostępna jest także charytatywna aukcja „Zostań bibliotekarzem na jeden dzień”. Potrwa do niedzieli, 30 stycznia do godz. 23.59.

Uniwersytet Morski Gdynia dla WOŚP

Uniwersytet Morski w Gdyni po raz kolejny przyłącza się do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Z tej okazji przeznaczył na licytację kilka atrakcyjnych upominków, w tym m.in. trójwymiarowy model „Daru Młodzieży” w złotej ramie.
Podczas finału 30 stycznia moc atrakcji przygotował też Wydział Nawigacyjny UMG. W godz. 10.00-14.00 zwiedzającym zostanie udostępniony symulator mostka nawigacyjnego, a co pół godziny w Planetarium im. A. Ledóchowskiego będą odbywały się „kosmiczne seanse”.
Podczas wydarzenia zostaną zachowane wszelkie obowiązujące obostrzenia sanitarne.

Chwarzno-Wiczlino dla Orkiestry


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 także co roku aktywnie włącza się w działania Orkiestry. Uczniowie w roli wolontariuszy zbierają w mieście datki do oficjalnych puszek, a w budynku szkoły odbywają się dodatkowe zajęcia integrujące społeczność dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.
W godzinach działania sztabu, w białym budynku ZSO8 przy ul. Wiczlińskiej 50A, funkcjonować będzie także specjalne stanowisko Fundacji DKMS. To wyjątkowa szansa, aby zrejestrować się do bazy dawców szpiku lub dopytać o zasady jej funkcjonowania.
Lokalizacje oficjalnych puszek sztabowych:
Sklep „Diamante” – ul. Chwaszczyńska 2/2 ( puszka dostępna do dnia finału),
Keller o. Północ – ul. Azymutalna 11 (puszka dostępna do 29 stycznia),
Gabinet kosmetyczny „Monika Bury" – ul. Wielkopolska 28 (puszka dostępna do dnia finału),
Biały budynek ZSO8 – ul. Wiczlińska 50a (puszka dostępna wyłącznie w dniu finału).
Więcej o działaniach ZSO nr 8 podczas 30. finału WOŚP można dowiedzieć się z wydarzenia na Facebooku.

Trójmiejska komunikacja dla WOŚP

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komunikacji miejskiej. Atrakcje dla nich przygotowuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego. 30 stycznia na ulice Trójmiasta wyjadą specjalne trolejbusy, autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, ale w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP i w ten sposób wesprzeć akcję.
Specjalnie w ten dzień uruchomiona zostanie linia trolejbusowa 30T. Będzie ona kursować na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP – skwer Kościuszki InfoBox – Wzgórze św. Maksymiliana SKM – Orłowo SKM – Wejherowska – Sopot Reja.
Pozostałe linie będą kursować po Gdańsku i Sopocie. Będą to m.in.: autobus 30A na trasie: Sopot Reja – Bobrowa – Cystersów – Oliwa Pętla, tramwaj 30S na trasie: Oliwa Pętla – Zaspa – Opera Bałtycka – Dworzec Główny – Siedlce oraz tramwaj 30P na trasie: Oliwa Pętla – Strzyża PKM – Opera Bałtycka – Brama Oliwska – Okopowa – Przeróbka. Wszystkie przejazdy tymi liniami będą bezpłatne.
W pojazdach będą obowiązywały limity pasażerów. Należy również pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Pomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego.

Do 30. edycji WOŚP w Gdyni będzie można także dołączyć 29 stycznia m.in. w hurtowni zabawek „Dami”, w restauracji „Muszla” i w MAKRO.
Z kolei 30 stycznia Orkiestra zagra w restauracjach „Del Mar” i ponownie w „Muszli”.