1483 (1183) 2022-01-28 - 2022-02-10

Kim są tegoroczni laureaci medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego?

Maria Piradoff-Link, Łukasz Osowski i Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” zostaną uhonorowani za zasługi dla naszego miasta medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Przyznawany od 1993 roku medal jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie.


Maria Piradoff-Link to kustoszka społecznego Minimuzeum w „Bankowcu”. Przed laty zamieszkała w legendarnym „Bankowcu” – największym domu mieszkalnym przedwojennej Gdyni. Uratowała i wciąż ratuje od zniszczenia wyposażenie mieszkań, których pozbywali się nowi lokatorzy. Wymyśliła i założyła Mini Muzeum, gromadzące te przedmioty i elementy dawnego wyposażenia. Są one pokazywane w dawnym schronie, a obejrzały je już dziesiątki tysięcy osób.
Łukasz Osowski to osoba, której „głos” znany jest na całym świecie. Nie jest jednak lektorem, a twórcą najbardziej znanego na świecie syntezatory mowy „IVONA”.
Prace nad flagowym produktem – syntezatorem mowy IVONA – rozpoczęły się w 2003 roku. Przedsiębiorcy uznali jednak, że prowadzenie firmy po partyzancku nie jest już możliwe. Z profesjonalnym biznesplanem zgłosili projekt do konkursu „Gdyński Biznesplan”, a rok później firma miała już siedzibę na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają możliwości rozwoju, usamodzielnienia się, pielęgnowania swoich hobby, ciekawego spędzania czasu.
Jednym z kluczowych zadań jest także walka o zmniejszenie izolacji ludzi z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Wspiera ponadto rodziny, przygotowując je do usamodzielniania się dzieci z niepełnosprawnościami w przyszłości.
Gratulacje!