1483 (1183) 2022-01-28 - 2022-02-10

Więcej zieleni w Gdyni. Trzeci etap budowy Parku Centralnego

Przed nami trzeci etap budowy Parku Centralnego. Park Centralny to największa zielona inwestycja w centrum miasta realizowana dla mieszkańców.


Trzeci etap budowy Parku Centralnego obejmuje teren między pawilonem skateparku a ul. Świętojańską. Będzie tam można odpocząć w cieniu drzew i obcować z naturą.
Ważną częścią inwestycji będzie budowa miejskiego podziemnego parkingu z wjazdem i wyjazdem od ul. Partyzantów, gdzie będzie mogło zaparkować około 270 samochodów.
W ramach trzeciego etapu budowy parku zmieni się również przestrzeń przed budynkiem Urzędu Miasta. Zniknie znajdujący się tam parking. W tym miejscu powstanie przyjazny dla oka, wypełniony zielenią skwer z miejskimi meblami.
Prace przy budowie Parku Centralnego podzielono na trzy etapy. Pierwszy zakończono w 2019 roku. Wtedy powstała strefa spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku, a także ogrodzony wybieg dla psów. Drugi etap ukończono w 2020 roku. Wtedy na 1,5-hektarowym terenie przy ul. Legionów i alei Marsz. Piłsudskiego pojawiły się m.in. nowe drzewa i krzewy, mała architektura, linowy plac zabaw, skatepark dla początkujących, siłownia oraz ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy.
Za nami otwarcie ofert w przetargu na budowę trzeciego etapu Parku Centralnego. Wzięły w nim udział dwie firmy. Obie propozycje opiewają na kwotę ponad 60 mln zł: Budimex (63 390 015,54 zł), konsorcjum spółek NDI (67 723 234, 57 zł).
Firma, która wygra przetarg, będzie mieć 64 tygodnie od dnia podpisania umowy na realizację robót przewidzianych w projekcie.