1497 (1197) 202-05-27 - 2022-06-02

Centrum Nauki Experyment ma 15 lat

1 czerwca 2007 r. oficjalnie otwarto Centrum Nauki Experyment w Gdyni. W ciągu 15 lat Experyment odwiedziły ponad 2 miliony gości, którzy nie tylko eksplorowali wystawy, ale również brali udział w tysiącach warsztatów, wykładów i wydarzeń specjalnych.

Gdy Experyment rozpoczynał swoją działalność, jego nadrzędnym celem była aktywna edukacja, wykorzystująca rozwiązania technologiczne. Interaktywne wystawy, będące charakterystycznym i nierozłącznym elementem centrów nauki, stały się pretekstem do wyboru inspirującej rozrywki i ważnym narzędziem wspierającym edukację formalną.
W 2007 roku, w zaadaptowanych na wystawę budynkach garaży dawnej zajezdni trolejbusowej, pracę zaczęło dosłownie kilku pasjonatów. Dziś Experyment to nie jedna, lecz pięć wystaw edukacyjnych oraz dziesiątki specjalistów, którzy tworzą to miejsce, rozwijając jego ofertę i popularyzując naukę.
Dziś CNE co weekend zaprasza gości na Warsztaty Rodzinne, a w tygodniu oferuje niemal 40 rodzajów zajęć edukacyjnych dla szkół i przedszkoli. W gdyńskim Centrum organizowane są również wykłady dla dorosłych Science Cafe i Ciekawi Świata, a także cykliczne wydarzenia, jak Noc Naukowców, NaukoweLove czy ScienceCom.
Ważną częścią działalności Centrum Nauki Experyment są działania na rzecz klimatu. Dlatego stworzona została otwarta społeczność ludzi zainteresowanych problematyką klimatyczną, czyli Zielony Hub – Klimat i Środowisko. CNE jest także członkiem Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu oraz koordynatorem działań w ramach miejskiego programu Gdynia w klimacie. Experyment z racji swojej misji włącza się również w ideę UNESCO i jako jedna z instytucji gdyńskich realizuje program Miast Uczących się.
Jak gdyńskie Centrum będzie świętować swój jubileusz? Od 28 maja do 5 czerwca wszyscy goście wejdą do CNE w specjalnej, urodzinowej cenie 15 złotych. W weekendy 28-29 maja i 4-5 czerwca odbędą się warsztaty rodzinne dla rodzin z dziećmi 6+, a 1 czerwca Experyment, wraz z PPNT Gdynia i Gdyńskim Centrum Sportu, zaprasza na Dzień Dziecka.

ikona