1498 (1198) 2022-06-03 - 2022-06-09

Gdyńska woda zdrowia doda

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni ma nową bazę. Otwarte w Rumi nowoczesne obiekty połączyły odległe dotąd laboratoria wody i ścieków. Znajdują się tam również nowe pracownie, które nie mogły działać w poprzednich lokalizacjach. W otwarciu wzięli udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz samorządowcy z innych gmin, które są udziałowcami PEWIK-u.


Nowy obiekt połączył w jednej lokalizacji laboratoria wody i ścieków, które do października 2021 roku znajdowały się w dwóch odległych od siebie miejscach – w Gdyni i w oczyszczalni ścieków w Dębogórzu. Wspólna lokalizacja to lepsza organizacja pracy, optymalne wykorzystanie wyposażenia oraz skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań, co stanowi niezwykle ważny aspekt pracy każdego laboratorium. Oprócz Działu Laboratorium Wody i Ścieków znalazły się tu także pomieszczenia biurowe, socjalne i warsztatowe oraz baza sprzętu używanego przez służby eksploatacyjne – Dział Sprzętu Technicznego, a także część służb Wydziału Sieci Wodociągowej i Wydziału Sieci Kanalizacyjnej. Nowy obiekt ma potencjał by stać się siedzibą jednego z tych dwóch działów.
W symbolicznym otwarciu obiektu, bo laboratorium pracuje już od lutego, wzięli udział samorządowcy gmin – udziałowców PEWIK, który dostarcza wodę dla Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gminy wiejskiej Wejherowa.
Koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł 22,5 mln zł netto. W ramach inwestycji powstał zespół 4 połączonych budynków, pełniących głównie funkcje techniczne.

ikona