1499 (1199) 2022-06-10 - 2022-06-23

Plaża w Orłowie urośnie

Na morskim brzegu przy molo w Orłowie znalazły się dziesiątki potężnych rur. To elementy rurociągu za pomocą, którego Urząd Morski w Gdyni naprawi zniszczoną przez żywioł na przełomie stycznia i lutego orłowską plażę.

Prace zostały zaplanowane na czerwiec i ruszyły zgodnie z harmonogramem. Nie jest to pierwsza tego typu akcja w tym najbardziej narażonym na działanie fal morskich odcinku trójmiejskiego wybrzeża, przede wszystkim ze względu na usytuowanie i negatywne prądy wzdłużbrzegowe. Tym razem jednak operacja będzie wyjątkowa – największa refulacja w historii Orłowa.
Refulacja polega na naniesieniu na brzeg piasku za pomocą rur. Piasek zostanie wpuszczony na plażę wraz z wodą, która następnie z niej spłynie, pozostawiając na brzegu kwarcowy osad.
Docelowo na orłowską plażę trafi 250 tys. metrów sześciennych piachu, mimo że po ustąpieniu po okresie zimowym wody znaczna część piasku wróciła na swoje miejsce. Piasek do refulacji zostanie dostarczony przez pogłębiarkę z Portu Północnego w Gdańsku, gdzie Urząd Morski realizuje inwestycję modernizacji falochronu, dzięki czemu pozyska aż 2 mln metrów sześciennych urobku.
Prace naprawcze Urząd Morski zaplanował na dwa etapy – pierwszy potrwa do końca czerwca, a drugi rozpocznie się po przerwie wakacyjnej.

ikona