1518 (1218) 2022-12-02 - 2022-12-08

Do świąt szykuj się z muzealnikami

i
na pocztówce Królowa Śniegu jedzie na saniach

Na zdjęciu pocztówka świateczna autorstwa Marii Orłowskiej-Gabryś, prezentowana podczas wystawy „Wesołych Świąt”

Przed nami czas adwentu, który lubią niemal wszyscy, bez względu na wiek czy przekonania. Adwentowe światełka rozświetlające wczesnozimowy mrok, czytanie, robienie choinkowych ozdób, wysyłanie kartek pocztowych, a wreszcie pakowanie podarków – wszystko to czeka małych i dużych w Muzeum Miasta Gdyni.


Nikt nie umie tak stworzyć nastroju, jak muzealnicy z Zawiszy Czarnego. W edukacyjnej ofercie placówki znalazły się warsztaty dla dzieci i dorosłych, które pozwolą odetchnąć od przedświątecznej gorączki.

Akcja prezent: Zapach lasu – warsztaty z tworzenia kartki świątecznej z drewna

Każdy z  nas lubi ten moment kiedy otwieramy skrzynkę pocztową, a w niej znajdujemy pocztówkę. Okres świąteczny to doskonały moment na takie niespodzianki. Ale czy kartka świąteczna może być z drewna?
Oczywiście, że tak! Drewno nadaje klimatu świątecznym dekoracjom i prezentom.
Tym razem ten klimat postaramy przenieś na kartki świąteczne. W trakcie dwugodzinnych warsztatów przy użyciu szlifierek, młotków i gwoździ stworzymy unikatowe kartki świąteczne. Jesteśmy przekonani, że otrzymanie takiej kartki ucieszy każdego.
Przygotowanie drewnianej kartki wymaga podstawowych umiejętności manualnych, dlatego zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych.
Termin: 5 grudnia o godz. 17.30 i 19.30.
Bilety: 20 zł od osoby, warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie: Tomasz Sosnowski.
Bilety są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub sklepie online https://bilety.muzeumgdynia.pl/
Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do koordynatora Tomasza Sosnowskiego (t.sosnowski@muzeumgdynia.pl).

 
Akcja prezent: Magia świąt – świąteczna gra dla grup szkolnych i przedszkolnych

Święta to niezwykły czas, w którym dzieją się magiczne rzeczy.  Kiedy w domach rozchodzą się zapachy świeżo upieczonych ciast i wniesionej z mroźnego podwórka choinki, w Muzeum Miasta Gdyni wciąż trwają poszukiwania Świętego Mikołaja!
Jest taka legenda, która mówi o magicznie znikającej i pojawiającej się figurce Mikołaja, która to pierwotnie znajdowała się na Świętej Górze w Gdyni. Tego roku postanowiliśmy odnaleźć figurkę. Zbierzcie całą klasę i przyjdźcie do nas 6 grudnia o godz. 10.30 lub 12.30, aby pomóc nam w poszukiwaniach. W trakcie gry, która swoim zasięgiem obejmie teren niemal całego Muzeum będziemy rozwiązywać tajemnicze zagadki, tworzyć świąteczne dekoracje, a przede wszystkim dobrze się bawić.
Termin: 6 grudnia, godz. 10.30, 12.30
Bilety: 20 zł od osoby
Prowadzenie: Patrycja Wójcik
Zajęcia przeznaczone są dla starszych grup przedszkolnych oraz klas od 1 do 4 szkoły podstawowej. Rezerwować miejsca można poprzez wiadomość mailową na adres: p.wojcik@muzeumgdynia.pl.
Wszelkie pytania dotyczące zajęć dla grup szkolnych można kierować do koordynatorki, Patrycji Wójcik, mailowo na adres: lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.
Prowadzenie: Patrycja Wójcik
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

Akcja prezent: Pakuj się - warsztaty z artystycznego pakowania prezentów

Jedno to kupić odpowiedni prezent dla drugiej osoby, a drugie to zapakować go tak, żeby sam proces otwierania prezentu był celebracją. Dlatego Muzeum Miasta Gdyni w trakcie świątecznych przygotowań zaprasza 8 grudnia o godz. 16.00, na sprawny kurs pakowania prezentów. Na chętnych czekać będą gotowe materiały takie jak: papiery, wstążki, a także instruktorka pakowania wraz z materiałami edukacyjnymi. Należy jedynie zabrać ze sobą podarki do zapakowania.
Termin: 8 grudnia o godz. 16.00
Bilety: 20 zł od osoby, warsztaty dla dorosłych
Prowadzenie: Małgorzata Bujak
Bilety są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub w sklepie online https://bilety.muzeumgdynia.pl/
Wszelkie pytania dotyczące warsztatów, można kierować do koordynatorki Małgorzaty Bujak, mailowo na adres: m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37
 
Akcja prezent: Nie tak dawno temu – nocne czytanie bajek

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a noce coraz chłodniejsze, nie ma nic przyjemniejszego niż otulić się ciepłym kocykiem i odpłynąć myślami gdzieś daleko. A gdyby tak spotęgować tę przyjemność słuchając polskich i ukraińskich opowieści w muzeum?
Ubierzcie Wasze najwygodniejsze ubrania (mogą być i piżamy!) i weźcie udział w nocnym czytaniu bajek w Muzeum Miasta Gdyni. Rozpoczynamy 7 grudnia o godz. 18.00. Mile widziane dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami. Wspólnie zbudujemy bazę z koców i krzeseł, a następnie zatopimy się w świecie opowieści czytanych zarówno po polsku, jak i ukraińsku. Co więcej, w grudniu czeka na Was specjalny prezent - własnoręcznie zrobiona zakładka!
Liczba miejsc ograniczona! Bilety są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl.
Wszelkie pytania dotyczące warsztatów można kierować do koordynatorki Olgi Lewandowskiej a adres o.lewandowska@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na jeden z podanych numerów: 58 662 09 35/36/37.
Termin: 7.12 w godz. 18.00-20.00
Prowadzenie: Olga Lewandowska
 
Akcja prezent: Akcja Choinka!
 
Dawno, dawno, bo aż pięć lat temu, po całym budynku muzeum rozniósł się wspaniały zapach, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Bujne i zielone choinki zatrzymały się na chwilę w sali edukacyjnej, aby, po odpowiednim przystrojeniu, ruszyć dalej do nowych i przytulnych domów. Aby tradycji stało się zadość, długo oczekiwana „Akcja Choinka” powraca w 2022 r., choć tym razem w nieco innej odsłonie.
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat z opiekunami na jedyne w swoim rodzaju warsztaty z tworzenia ozdób świątecznych. Każda z uczestniczących w akcji rodzin zaadoptuje jedną z przygotowanych dla nich choinek, którą w nadchodzącym Nowym Roku będzie mogła posadzić w swoim ogródku. Zajęcia odbędą się 10 grudnia o godz. 11.00 w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”.
Liczba miejsc ograniczona! Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są dostępne w kasie Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl.
Termin: 10.12 w godz. 11.00-13.00
Bilety: bezpłatne warsztaty rodzinne
Prowadzenie: Olga Lewandowska
Miejsce: Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”, ul. Marszewska 5, 81-081 Gdynia.

Oprac. Muzeum Miasta Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 01.12.2022 09:17
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.12.2022 14:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona