1518 (1218) 2022-12-02 - 2022-12-08

ORP „Błyskawica” od 85 lat pod biało-czerwoną banderą

Dziś przypada 85. rocznica podniesienia biało-czerwonej bandery na słynnym niszczycielu // fot. H. Nagrodzki/MMW

Dziś przypada 85. rocznica podniesienia biało-czerwonej bandery na słynnym niszczycielu // fot. H. Nagrodzki/MMW

25 listopada ORP „Błyskawica” obchodzi swoje święto. 85 lat temu na okręcie podniesiono biało-czerwoną banderę. Od tamtej pory polski niszczyciel stał się prawdziwą legendą. 25 listopada na pokładzie „Błyskawicy” odbyły się symboliczne uroczystości.


ORP „Błyskawica” to jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. To jednostka, która na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. 25 listopada przypada 85. rocznica podniesienia biało-czerwonej bandery na tym słynnym niszczycielu. Z okazji tak ważnej daty na pokładzie okrętu odbyły się symboliczne uroczystości. Oddano również armatni salut szkolny.
Dziś przypada 85. rocznica podniesienia biało-czerwonej bandery na słynnym niszczycielu // fot. H. Nagrodzki/MMW
Fot. H. Nagrodzki/MMW

Historia niszczyciela ORP „Błyskawica”

Okręt powstał w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight. Umowę na jego budowę zawarto w 1935 roku.

Dwa lata później, 25 listopada 1937 roku, podniesiono na nim biało-czerwoną banderę. Następnie załoga, którą dowodził kmdr por. Tadeusz Podjazd-Morgenstern, przeprowadziła okręt do Polski. 1 grudnia 1937 roku odbyło się jego oficjalne powitanie.

„Błyskawica” była dumą naszej floty. Wraz z bliźniaczym „Gromem” – również zbudowanym przez stocznię w Cowes – należały do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie.

Okręt jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który aktywnie działał przez cały okres wojny – od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945 roku. Dlatego śmiało można powiedzieć, że to prawdziwy „lucky ship”, czyli szczęśliwy okręt.

W czasie wojny pokonał ponad 138 tysięcy mil morskich, eskortował 85 konwojów, odbył 108 patroli bojowych. Brał też udział w zniszczeniu 2 i uszkodzeniu 6 okrętów nawodnych oraz zniszczeniu 2 statków handlowych przeciwnika. Ponadto uszkodził 3 okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Podczas działań bojowych okręt trzykrotnie został poważnie uszkodzony. Podczas wojny zginęło 5 marynarzy, a 48 odniosło rany. W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

„Błyskawica” wróciła do kraju 4 lipca 1947 roku. Dowodził nią wtedy słynny podwodniak kmdr Bolesław Romanowski.

Okręt pozostawał w czynnej służbie do 1975 roku, kiedy przekształcono go w okręt-muzeum. Zastąpił w tej roli „Burzę”. ORP „Błyskawica” wciąż pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów i ma etatową marynarską załogę. Jest niezwykle cennym i atrakcyjnym obiektem muzealnym – wizytówką morskiej Polski, Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Każdego roku odwiedzają go tysiące turystów z Polski i zagranicy. Został też wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.
Dziś przypada 85. rocznica podniesienia biało-czerwonej bandery na słynnym niszczycielu // fot. H. Nagrodzki/MMWFot. H. Nagrodzki/MMW
Okręt niedawno przeszedł remont. Został odnowiony i znów może cieszyć oczy mieszkańców oraz odwiedzających nasze miasto turystów. W dodatku w nowej odsłonie. Przy okazji remontu zmieniono także wzór wojennego malowania. Teraz ORP „Błyskawica” prezentuje kamuflaż pochodzący z okresu od maja 1942 roku (po obronie miasta Cowes) do listopada tegoż roku (tzw. Admiralty Dark Disruptive). To czas, kiedy okręt brał udział m.in. w lądowaniu aliantów w Afryce Północnej podczas słynnej operacji Torch.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.12.2022 15:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.12.2022 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona