1518 (1218) 2022-12-02 - 2022-12-08

Teatr Przebudzeni z Ostródy ze Złotą Kurtyną 2022

Laureaci VII edycji „Kurtyny”, zdobywcy Złotej Kurtyny, Teatr Przebudzeni z Ostródy. Na zdjęciu członkowie grupy wraz z reżyser Moniką Kaźmierczyk oraz Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni. Fot. Michał Puszczewicz

Laureaci VII edycji „Kurtyny”, zdobywcy Złotej Kurtyny, Teatr Przebudzeni z Ostródy. Na zdjęciu członkowie grupy wraz z reżyser Moniką Kaźmierczyk oraz Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni. Fot. Michał Puszczewicz

VII Przegląd Teatrów Amatorskich „Kurtyna” im. Marka Hermanna za nami. W sobotę, 26 listopada odbyła się finałowa gala konkursu. Zwycięzcą i zdobywcą Złotej Kurtyny 2022 o wartości 5 tys. zł został Teatr Przebudzeni z Ostródy za spektakl pt. „Szatnia”.

Przez ostatni tydzień, od 20 do 26 listopada, w kościele pw. Chrystusa Króla przy ul. Halickiej 6 A w Gdyni prezentowało się 15 zespołów teatralnych, finalistów tegorocznej „Kurtyny”, wyłonionych z aż 41 zgłoszeń. Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja teatru oraz rozwijanie wrażliwości na sztukę. Rokrocznie inspiruje on twórców amatorów oraz aktywizuje i integruje środowiska katolickie. Konkurs promuje twórczość hołdującą wartościom ewangelicznym i tradycji katolickiej. 

Gala Finałowa VII edycji Kurtyny. Fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz

– W tym roku „Kurtyna” wpisała się w obchody roku Józefa Wybickiego i z tej okazji przy współpracy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie a konkretnie z pełnymi pasji pracownikami tej instytucji. Widzom „Kurtyny” w krótkich teatralnych etiudach co dnia były przedstawiane cenne informacje z życia Józefa Wybickiego – informuje Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. 

Ponad 3 tysiące widzów

Zmaganiom piętnastu finalistów z całej Polski towarzyszyła niezwykła publiczność - zarówno na żywo jak i on-line. 

Jarosław Szydłak, prezes zarządu Stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. Fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz

– Łącznie liczba widzów na żywo przekroczyła 3 tysiące. Codziennie na widzów czekała niezwykła atmosfera CafeWieży, dobra kawa i smakowite ciasta upieczone przez Przyjaciół "Kurtyny". Było to miejsce spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń – dodaje Szydłak

Nagrody i finaliści przeglądu 

Jakie nagrody przewidziano dla zwycięzców? To przede wszystkim Złota Kurtyna (5 tys. zł) ufundowana przez Alicję i Jarosława Biereckich, Srebrna Kurtyna (3 tys. zł) ufundowana przez Narodowy Instytut Wolności oraz Kurtyna Specjalna (3 tys. zł) ufundowana przez prezydenta Wojciecha Szczurka. Jednak samych nagród na gali było więcej. 

Publiczność podczas gali. Fot. Michał Puszczewicz
Fot. Michał Puszczewicz

Przypomnijmy listę finalistów VII „Kurtyny” 

 • Alicja Wojnarowska „Oddech”, Dębica, 
 • Grupa Teatralna Czarne Owieczki „Za ósmą górą”, Pniewite, 
 • Grupa Teatralna Po/między „Między stronami”, Wrocław, 
 • Klub Inicjatyw Twórczych „Proces, czyli raport z oblężonego miasta”, Gdańsk, 
 • Koło Teatralne Klas Trzecich „Czas to miłość”, Żywiec, 
 • Młodzieżowa Akademia Teatralna „Tożsamość Pana Cogito”, Gdańsk, 
 • Scena Dziewiąta „Wiele hałasu o....”, Gdynia, 
 • Teatr 40 Serc „Sekretarka miłosierdzia”, Rumia, 
 • Teatr Dzikie Koty „Nie-Boska komedia”, Kłodzko, 
 • Teatr Ephata „Winda”, Gdańsk, 
 • Teatr Krzesiwo „Selfie”, Warszawa, 
 • Teatr Przebudzeni „Szatnia”, Ostróda, 
 • Teatr Reduta Śląska „Bleee”, Chorzów, 
 • Teatr Smile - Łódzki Teatr Osób z Niepełnosprawnością „Ciepłe i puchate”, Łódź, 
 • Teatr Ubogich „Bracia”, Gliwice. 

Sobotni finał w pięknej oprawie 

Wśród gości Gali VII Kurtyny byli m.in. Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni i Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności. Skierowali oni słowa uznania do tegorocznych laureatów oraz pogratulowali organizatorom siódmej już edycji Przeglądu Kurtyna. Na zwycięzców czekały nagrody o łącznej wartości 21 tys. zł. Sam finał uświetniały znakomite występy artystyczne, m.in. Chóru Music Everywhere. 

Występ Chóru Music Everywhere. Fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz

Kurtyny Specjalne i laureaci 

Cztery Kurtyny Specjalne – każda o wartości 1,5 tys. zł - trafiły do:

 • Grupy Teatralnej Po/między z Wrocławia,
 • Teatru Ubogich z Katowic,
 • Alicji Wojnarowskiej z Dębicy i Michała Orchowskiego  z Teatru Krzesiwo. 

Kurtyna Specjalna dla Teatru Ubogich z Katowic. Fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz 

Ślązacy podwójnie nagrodzeni 

Specjalna Kurtyna o wartości 3 tys. zł, ufundowana przez Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, trafiła do Teatru Reduta Śląska z Chorzowa. Ta formacja teatralna otrzymała również Kurtynę Medialną o wartości 1 tys. zł, którą od dwóch lat wyłania Ekipa Medialna Kurtyny. 

Specjalna Kurtyna o wartości 3 tys. zł, ufundowana przez Prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka, trafiła do Teatru Reduta Śląska z Chorzowa. fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz

Finałowa trójka 

Brązowa Kurtyna VII edycji Przeglądu o wartości 2 tys. zł, ufundowana przez Monikę Baran, trafiła do Czarnych Owieczek z Pniewitego. Z kolei ze Srebrną Kurtyną o wartości 3 tys. zł, ufundowaną przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wyjechał z Gdyni Teatr Dzikie Koty z Kłodzka

Brązowa Kurtyna VII edycji Przeglądu o wartości 2 tys. zł, ufundowana przez Monikę Baran, trafiła do Czarnych Owieczek z Pniewitego.

Fot. Michał Puszczewicz

Aktorzy z Ostródy na podium 

Komu przypadła główna nagroda? Zarówno jury, jak i publiczność nie mieli wątpliwości, że zwycięzcą VII Kurtyny i zdobywcą Złotej Kurtyny 2022 o wartości 5 tys. zł, ufundowanej przez Alicję i Jarosława Biereckich, jest Teatr Przebudzeni z Ostródy za brawurowy spektakl pt. „Szatnia”. Obok jury również widzowie VII Kurtyny zdecydowali o jednej z nagród  - o Kurtynie Publiczności o wartości 1 tys. zł,  sponsorowanej przez Stowarzyszenie KACK Mały Kack, właśnie dla Teatru Przebudzeni z Ostródy

Zwycięzcą VII Kurtyny i zdobywcą Złotej Kurtyny 2022 o wartości 5 tys. zł, ufundowanej przez Alicję i Jarosława Biereckich, jest Teatr Przebudzeni z Ostródy za brawurowy spektakl pt. „Szatnia”.

Fot. Michał Puszczewicz

To będzie jeden z najważniejszych przegladów teatralnych w Polsce 

Z roku na rok "Kurtyna" rozwija się, a każda kolejna edycja nie tylko promuje m.in. teatr, ale i coraz silniej zaznacza się w przestrzeni medialnej. 

- To była wyjątkowo radosna gala. Trzeba powiedzieć, że „Kurtyna” z reguły jest taka. Muszę szczerze przyznać, że zdarza mi się to niezwykle rzadko, chyba nigdy w pracy, ale dziś zwilgotniały mi oczy, kiedy patrzyłam na ogrom radości tych, którzy wygrywają. A tak się cieszą tylko ci, którzy ogrom zaangażowania wkładają w przygotowanie - mówi Katarzyna Gruszecka - Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Bardzo się również cieszę, że po raz kolejny w Gdyni specjalną nagrodę wygrywa teatr, który przedstawił musical, bo podobnie jak jury uważam, że to forma bardzo specyficzna dla naszego miasta. Kurtyna fantastycznie się rozwija, spektakle mają coraz wyższy poziom artystyczny, przyjeżdżają do nas teatry z całej Polski, Kłodzko to przecież kompletnie drugi kraniec naszej ojczyzny. I myślę ze należy trzymać kciuki i życzyć „Kurtynie” jak najlepiej, bo za parę lat to będzie jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych w Polsce - dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała

Katarzyna Gruszecka - Spychała, Wiceprezydent Gdyni. Fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz

Przyszły rok być może pod znakiem Fredry 

W tym roku "Kurtyna" wpisała się w obchody roku Józefa Wybickiego i z tej okazji przy współpracy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a konkretnie z pełnymi pasji jego pracownikami, widzom "Kurtyny" w krótkich teatralnych etiudach co dnia były przedstawiane cenne informacje z życia Józefa Wybickiego.

- Podsumowując VII edycję „Kurtyny” należy powiedzieć, że była jak co roku inna, jak co roku zaskakująca, i to zarówno pod kątem sztuk, które się zgłosiły, tematów, które grupy podejmowały, geografii, skąd do nas przyjechały grupy, było wiele grup, które wróciły do nas, były już na deskach Kurtyny, ale były grupy które zadebiutowały w tym roku - mówi Jarosław Szydłak, prezes zarządu Stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku. - Ta „Kurtyna”, jak każda poprzednia, była troszkę inna. Spektakle zawsze na „Kurtynie” mają taką dużą dozę dowolności. My przez siedem edycji nie narzucaliśmy tematu i tak samo będzie w przyszłym roku. Już przymierzamy się, że prawdopodobnie motywem przewodnim będzie Aleksander Fredro, dlatego, że to będzie jego rok, ale nie chcemy narzucać tematu, że to muszą być jego sztuki - podkreśla. 

Przyjechali pierwszy raz... i wygrali! 

Zarówno reżyser Monika Kazimierczyk, jak i aktor, Bartosz Foryński z Teatru Przebudzenie, jednym głosem mówią, że grają z serca do serca. 

- To jest nasza dewiza, grać z serca do serca, od początku istnienia teatru, a teatr działa przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie i w przyszłym roku w maju będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia - mówi Monika Kazimierczyk, z Teatru Przebudzeni z Ostródy, laureata "Złotej Kurtyny", reżyser i animator kultury. - Otrzymaliśmy dziś nagrodę główną „Złotą Kurtynę” oraz nagrodę publiczności. Jest to dla nas ogromny zastrzyk energii i uskrzydlenie, ponieważ gdy zaczynaliśmy pracować nad „Szatnią”, nie mieliśmy pojęcia, że ten spektakl będzie miał taki zasięg. Na kurtynie byliśmy po raz pierwszy. Byliśmy, zagraliśmy, „Szatnia” wybrzmiała 67. raz, graliśmy ją oczywiście z sercem, są to ciężkie historie życiowe, ale ubrane w lekkość i dystans, który jest dewizą aktorów i naszego teatru. W dramaturgii i kompozycji scenariusza pomógł nam Kantor i wierzymy, że on gdzieś z zaświatów nad nami czuwa. To jest ogromna siła tetautyr,l że oni sa bardzo autentyczni na scenie i widać, że ten spektakl jest całkowicie ich. Okazuje się, że warsztat, który szkolimy na zajęciach, etiudy które aktorzy proponują i świadomość sceniczna, jest cały czas w procesie i na scenie okazuje się, że to jest w punkt, że oni czują się tam bardzo swobodnie i przede wszystkim sobą - podkreśla Monika Kazimierczyk

Srebrną Kurtyną o wartości 3 tys. zł, ufundowaną przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wyjechał z Gdyni Teatr Dzikie Koty z Kłodzka. Siostra Benedykta Karolina Baumann, dominikanka, opiekunka grupy teatralnej „Dzikie Koty” z Kłodzka. Fot. Michał Puszczewicz

Fot. Michał Puszczewicz

Trzynastka nie była pechowa dla "Dzikich Kotów"  

- Na kurtynie jesteśmy już czwarty raz - mówi siostra Benedykta Karolina Baumann, dominikanka, opiekunka grupy teatralnej „Dzikie Koty” z Kłodzka, która zdobyła w tym roku II nagrodę. - Jesteśmy dwukrotnymi laureatami "Złotej Kurtyny", m.in. otrzymaliśmy nagrodę w 2019 roku za adaptację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Rok temu otrzymaliśmy nagrodę medialną i specjalną za musical „Miłość zmartwychwstała”, a w tym roku jesteśmy laureatami Srebrnej Kurtyny za "Nieboską komedią" Zygmunta Kraińskiego. To jest dla nas niesamowita radość. To był ogrom pracy, pół roku żmudnych prób, nawet w ferie zimowe. Co ciekawe, to był nasz 13. spektakl. Jestem dumna z mojego zespołu, z młodzieży. Dlaczego? Bo łyknęli literaturę, którą najczęściej na lekcjach polskiego omawia się przymusowo i uczniowie nie są przekonani do klasyki. Nagle jednak widzą, że ona jest żywa , aktualna, dotyka ich, czasem boli, inspiruje i chyba o to chodzi. Mnie osobiście zainspirowało do zaproponowania im pracy nad Nieboską Komedią słowa, jakie wypowiada Pankracy w finale dramatu „Galilejczyku, zwyciężyłeś”. Może się wszystko walić, palić, ale to Bóg jest panem historii - podsumowuje siostra Benedykta

Współorganizatorami VII Kurtyny byli Miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Projekt „VII Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna KURTYNA w Gdyni Małym Kacku” dofinansowano również ze środków budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 01.12.2022 15:08
 • ikona

  Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 01.12.2022 15:08
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także