1524 (1224) 2023-02-03 - 2023-02-09

Śruby okrętowe z „Błyskawicy” przed MMW

Zmiany obok wejścia do budynku Muzeum Marynarki Wojennej.
Do tej pory można było tam podziwiać zdwojone armaty przeciwlotnicze 23 mm i wkm 14,5 mm. Teraz w tym miejscu ustawiono śruby okrętowe z „Błyskawicy”. Zmiany są związane z przygotowaniami do stworzenia miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego „Sokoła”, który w tym roku ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum. Są wykonane z mosiądzu i pochodzą z „Błyskawicy”. To dzięki nim polski niszczyciel – w czasach świetności – należał do najszybszych jednostek w swojej klasie i mógł osiągnąć prędkość nawet 40 węzłów.
Przeniesienie śrub jest również elementem prac związanych z przygotowaniem miejsca dla zabytkowego okrętu podwodnego, który w tym roku ma stanąć na ekspozycji plenerowej muzeum. Chodzi oczywiście o dawnego „Sokoła”. Okręt został wycofany ze służby w 2018 roku i przekazany muzeum. „Sokół” to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 roku.
Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 roku. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach.

ikona