1524 (1224) 2023-02-03 - 2023-02-09

Większe plaże na Babich Dołach i Oksywiu

Duża refulacja plaży na Oksywiu i Babich Dołach, która prowadzona jest przez Urząd Morski. Gdyński brzeg, z którego do tej pory najchętniej korzystali turyści szukający bardziej kameralnych plaż, poszerzy się nawet do 70 metrów. Piasek uzupełni łącznie aż 6 kilometrów wybrzeża, po raz pierwszy w historii tego miejsca.
Urząd Morski w Gdyni rozpoczął pierwszą w historii refulację tej części morskiego brzegu. Mowa o łącznie aż 6 kilometrach wybrzeża, które rozciągają się od Gdyni-Oksywia, przez Mechelinki, aż po Rewę.
Przyczyna pogłębiania plaży leży u toru wodnego, który prowadzi do portu w Gdyni. Już od miesięcy można obserwować tam specjalistyczne statki, które czerpią piasek z morskiego dna i szykują port na wejście baltimaksów, czyli największych możliwych statków w naszej części Bałtyku.
Teraz urobek, czyli wszystko, co znika z dna i pogłębia wejście do portu w dużej mierze odbuduje kolejne plaże. I o ile sam proces refulacji nie powinien już dziwić mieszkańców ani nawet turystów, bo w ostatnich latach Urząd Morski kilkukrotnie poszerzał w ten sposób m.in. zabraną przez sztorm plażę w Orłowie czy plażę w Śródmieściu, to tym razem mowa o ich odbudowie tam, gdzie w niektórych miejscach w ostatnich latach brzeg zanikł nawet niemal całkowicie.
To ogromne liczby piasku, który zostanie wykorzystany do „usypania” nowych plaż na północ od Gdyni. Jak podaje Urząd Morski, łącznie prace przy pogłębieniach to nawet do 3,5 miliona metrów sześciennych urobku, który specjalistyczny sprzęt przeniesie z obszaru wspomnianego toru podejściowego, a z tego około 650 tysięcy metrów sześciennych uda się wykorzystać na bezpośrednio na wzmocnienie brzegu.
Na efekty prac nie trzeba będzie długo czekać. Jeszcze przed sezonem na plażowanie skończą się wszelkie prace, zwłaszcza w miejscach, gdzie najchętniej pojawiają się turyści. Babie Doły to trudny teren, dlatego najpierw do końca lutego sprzęt pojawi się na około 600 metrach brzegu między Oksywiem i ruinami torpedowni, a na reszcie odcinka (łącznie z fragmentami, gdzie w tej chwili plaży nie ma wcale) – do końca czerwca. Na „gdyńskim” fragmencie prac powstanie w ten sposób plaża o wspomnianej wcześniej szerokości nawet do 70 metrów (tam, gdzie aktualnie ma maksymalnie do 10 metrów).
Babie Doły to od lat jedno z czterech miejsc na terenie Gdyni (obok Śródmieścia, Redłowa i Orłowa), gdzie w sezonie funkcjonuje zorganizowane kąpielisko, a nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy. W momencie, gdy uda się wykonać prace, później piasek z urobku w porcie będzie służył już do wzmacniania linii brzegowej w Rewie.
Prace związane z refulacją pogłębienie toru podejściowego do Portu Gdynia to jeden z etapów ogromnego projektu, który zarząd portu realizuje wspólnie z Urzędem Morskim. Pozostałe zadania to rozbudowa obrotnicy nr 2 oraz pogłębienie wewnętrznych akwenów portu. Po zakończeniu inwestycji tor wodny będzie miał nawet do 17 metrów głębokości i stworzy możliwości do obsługiwania w lokalnych terminalach znacznie większych jednostek niż do tej pory (nawet do 400 metrów długości).

ikona