695 (304) 2005-02-25 - 2005-03-03

Gdynia 2005...sprzed lat

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 79.rocznicy nadania praw miejskich Gdyni, Prezydent Wojciech Szczurek zaprezentował niezwykłą przesyłkę, która dotarła z Niemiec.
Mieszkający w Esslingen Stanisław Szczepaniak odkrył podczas lektury czasopisma "Szkwał" nr 2 z lutego 1936 roku, poświęconego 10-leciu istnienia naszego miasta, artykuł-nowelę pt."Gdynia 10 Lutego 2005 roku".
Pan Stanisław postanowił wysłać kopię tej publikacji do Gdyni, by sprawić gdynianom swoisty prezent urodzinowy. Za pośrednika wybrał komendanta Miejskiego Policji, który przekazał list i nowelkę prezydentowi miasta. I tak trafiła ona na uroczystą sesję...
Jest to opowiastka, której akcja toczy się w futurystycznych realiach Gdyni, widzianej oczyma wyobraźni autora - Fryderyka Kulleschitza.
Oto wstęp i zarazem próbka stylu, jakim napisana jest nowelka ( pisownia oryginalna):
"Sen o szklanych miastach zmaterializował się, płynna lawa myśli i marzeń zakrzepła w kształcie szerokich, przezroczystawych, kolorowych, mieniących się w blasku słońca i księżyca, masywnych wystrzelonych ku niebu, ogromnych, stłoczonych gęsto nad portem brył - gmachów. Gdynia z 2005 r. nie była jednak kopją starego grzyba Nowego Jorku..."
Tekst jest zbyt długi, by go publikować w "Ratuszu" lecz w całości dostępny jest na stronach www.gdynia.pl pt." Gdynia 10 lutego 2005 - nowela".

ikona