702 (311) 2005-04-15 - 2005-04-21

Gdynia pożegnała Ojca Świętego

Gdynianie, tak jak cała Polska, jak cały świat w ogromnym smutku żegnali Ojca Świętego.
Do wyłożonej w hallu Urzędu Miasta Księgi Kondolencyjnej wpisały się tysiące osób. Księga była wyłożona do poniedziałku 11 kwietnia. Zostanie ona przekazana do Muzeum Miasta Gdyni, jako świadectwo żałoby gdynian po stracie papieża - Polaka, który nawiedził nasze miasto w czerwcu 1987 r. Nadal zaś i bezterminowo udostępniona jest do wpisów Gdyńska Internetowa Księga Kondolencyjna (internet@gdynia.pl ).
Przez cały czas, we dnie i w nocy, po śmierci Jana Pawła II gdynianie modlili się w swoich kościołach, a także pod pomnikami Papieża.
W czwartek, poprzedzający dzień pogrzebu Ojca Świętego, wieczorem, na gdyńskie plaże i na Bulwar Nadmorski przybyły tysiące ludzi z lampionami i utworzyli świetlisty, serdeczny łańcuch w intencji zmarłego Papieża.
8 kwietnia 2005 r. większość gdynian uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego, za pośrednictwem telewizji. Do Watykanu wyjechała grupa pielgrzymów, którzy zorganizowali się w parafiach lub skorzystali z ofert biur podróży. Kilka tysięcy gdynian przybyło do kościoła oo Franciszkanów, by obejrzeć transmisję uroczystości na wielkim telebimie.
W ten sam piątek, wieczorem, ponad 100 tys. gdynian wzięło udział w modlitewnym marszu, wiodącym spod Pomnika Ofiar Grudnia'70, przy Urzędzie Miasta, ulicą Świętojańską na Skwer Kościuszki, pod tablicę upamiętniającą spotkanie Ojca Świętego z ludźmi morza 11 czerwca 1987r. Wspólna modlitwa - w istnym morzu świateł - tego nigdy nie zapomni ten, kto był uczestnikiem tego wydarzenia...