713 (322) 2005-07-08 - 2005-07-14

Mistrzostwa Europy w klasie Optimist

Ponad 300 żeglarzy z 40 krajów całego świata w Gdyni
Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist IODA
po raz pierwszy powierzyło Polsce organizację Mistrzostw Europy.
Regaty odbędą się w dniach 10 - 17 lipca 2005 r. w Gdyni na Zatoce Gdańskiej.
W tej prestiżowej imprezie swój udział zgłosiło 235 zawodników z 41 państw całego świata.
W uroczystości otwarcia Mistrzostw wezmą udział przedstawiciele władz Miasta Gdyni i związków sportowych, dyplomaci, sponsorzy i dziennikarze.


Tegoroczne Mistrzostwa Europy mają charakter otwarty i dlatego wystartują w nich zawodnicy z wielu krajów pozaeuropejskich, m.in. z Brazylii, Bermudów, Argentyny, USA, Kanady, RPA, Indii, czy Japonii. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiego Optimista.
Impreza stanowi również unikalne wydarzenie kulturalno - dyplomatyczne. Spośród spodziewanych gości swój przyjazd zapowiedzieli konsulowie i attache kulturalnych krajów, których reprezentacje przystępują do zawodów, a także artyści, politycy oraz uznani na świecie sportowcy.
Polskę w regatach będą reprezentować czołowi żeglarze Programu NIVEA Błękitne Żagle pływający w klasie Optimist - NIVEA Top Team 2005.
Organizatorem Mistrzostw Europy w klasie Optimist w Polsce jest Yacht Klub Polski Gdynia, a współorganizatorami NIVEA Błękitne Żagle, Narodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist oraz Miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym imprezy jest NIVEA.
Regaty rozpoczną się w poniedziałek 11 lipca i potrwają do soboty 16 lipca. Wioska żeglarska powstanie na samym końcu Skweru Kościuszki, skąd będą wypływać zawodnicy na trasę wyścigów. Dwa ostatnie dni Mistrzostw 16 i 17 lipca dedykowane są najmłodszym żeglarzom klasy Optimist, uczestnikom Programu NIVEA Błękitne Żagle (dzieci do 11 roku życia). Zaplanowano między innymi wyścig o Błękitną Wstęgę (Puchar Prezesa PKOL) oraz serię wyścigów po trójkącie w pobliżu plaży miejskiej. Organizatorzy spodziewają się przybycia minimum 250 łódek z całej Polski.
Szczególnie polecamy widowiskową paradę Błękitnych Żagli, która odbędzie się przed południem, w piątek, 15 lipca. Z pewnością warto też zobaczyć mistrzowskie wyścigi Oldbojów, w których wezmą udział rodzice, trenerzy, dziennikarze i inni dorośli, sprawdzając swoje umiejętności na malutkich Optimistach.
Oprócz tego przewidziano koncerty dla dzieci, miasteczko gier i zabaw oraz liczne atrakcje dla mieszkańców całego miasta.
Na zakończenie Mistrzostw (16 lipca), przewidziany jest Koncert Błękitnej Gwiazdy, który rozpocznie się o godzinie 22.00. Wystąpi Mandaryna wraz z zespołem (estraada na Skerze Kościuszki).
W niedzielę 17 lipca, zapraszamy w to samo miejsce o godz. 14.00 na koncert dla dzieci zespołu Zejman & Garkumpel, następnie na dekorację zwycięzców regat NIVEA Błękitne Żagle.

Program Nivea Błękitne Żagle
dla najmłodszych

NIVEA Błękitne Żagle, to ogólnopolska akcja skierowana do najmłodszych żeglarzy, w wieku od 6 do 11 lat. Program realizowany jest przy współpracy marki NIVEA z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Narodowym Stowarzyszeniem Klasy Optimist. Pomysłodawcą i koordynatorem programu jest agencja D&M Advertising.
Program marki NIVEA okazał się bardzo dobrze ulokowanym kapitałem motywacji przede wszystkim dla Uczniowskich Klubów Sportowych, które nie tylko wykazują gorliwość w szkoleniu nowych zawodników, ale również aktywnie uczestniczą w życiu całej klasy, jeżdżąc na regaty po całej Polsce ze swoimi podopiecznymi. Z roku na rok coraz więcej dzieciaków uczestniczy w tym programie.
NIVEA Top Team, grupa najlepszych polskich zawodników pływających w tej klasie, od dwóch lat zajmuje czołowe miejsca w rywalizacji międzynarodowej.
Warto wspomnieć, że w zeszłym roku ci zawodnicy zdobyli miedzy innymi:
- I miejsce w zawodach drużynowych na Mistrzostwach Świata w Ekwadorze
- I miejsce w Drużynowym Pucharze Europy w Niemczech.
Oprócz wyników zespołowych, każdy z zawodników może pochwalić się licznymi trofeami indywidualnymi np.:
- Łukasz Przybytek zwyciężał w tym sezonie 9 razy w wielkich międzynarodowych regatach
- Wojciech Zemke, który miedzy innymi zdobył I miejsce na Mistrzostwach Europy w Szwecji i II miejsce w Palma di Majorka.

Skład
NIVEA Top Team 2005
Mistrzostwa Świata - Engadin - St. Moritz - Lake Silvaplana 25.7. - 5.8.2005 (5 zawodników)
- Ziemiński - CHKŻ; Chojnice
- Sierzputowski - MOS Iława
- Staniul - YKP Gdynia
- Bajor - RKS Energetyk Rybnik
- Krawczyk - UKS Łeba
- Trener Mistrzostw Świata - Staniul – YKP


Polscy zawodnicy Mistrzostw Europy
Gdynia 10 - 17 lipca 2005
chłopcy:
- Kobryń - RKS Energetyk Rybnik
- Juszczak - JK Wałcz
- Gotowicki - YK Stal Gdynia
- Kobielski - YK Spójnia Warszawa
- Ogrodnik - UKŻ; Horn Kraków
- Michalczyk - Baza Mrągowo
- Kalinowski - Sejk Pogoń; Szczecin
- Jodłowski - YK Spójnia Warszawa
dziewczyny:
- Wałczyk - YKS Gdynia
- Fogel - YK Spójnia Warszawa
- Maksymiuk - CHŻ Chojnice
- Obuchowicz - MKS 2 Warszawa
- Szyfter - AZS Poznań
- Barwińska - MOS Iława
trenerzy ME:
- Piasecki - Baza Mrągowo,
- Kreft - Stal Gdynia


Szersze informacje na temat uczestników Mistrzostw zamieszczone są na stronie www.europti.pl. media@optimist.sails.pl