718 (327) 2005-08-19 - 2005-08-25

Wystawy

W czwartek, 18 sierpnia br. o godz. 13.00
w kawiarni Coffee Haeven w Centrum Gemini przy ul. Waszyngtona 21 odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej najlepszych prac piątej jubileuszowej edycji konkursu "Ekologia w Obiektywie 2005" pt. "Ziemia XXI w." Jest to wystawa prac nagrodzonych w organizowanym przez firmę Bayer V ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Ekologia w obiektywie”.
Nagrodzone prace można oglądać przez całą dobę do końca września br.
W tegorocznym konkursie "Ekologia w obiektywie" tradycyjnie już mogli brać udział zawodowcy i amatorzy. Po raz pierwszy natomiast wprowadzono kategorię wiekową dla młodzieży 12 - 18 lat. Łącznie jury otrzymało do oceny 1 750 fotografii. Uczestnicy konkursu ubiegali się o nagrody w trzech kategoriach merytorycznych: Przyroda, Dewastacja oraz Symbioza.
Jury wyłoniło następujących laureatów: Zwycięzcą Grand Prix został Tomasz Kluczyk z Białegostoku za pracę ”Bałtyk-Polska”. Zdjęcie zostało wykonane w Chłapowie. W przedziale wiekowym powyżej 18 lat w kategorii Przyroda pierwsze miejsce otrzymał Zdzisław Dados z Wrocławia za fotografię pt. „Słońcem i wiatrem malowane”. W kategorii Dewastacja zwyciężył Piotr Zdrzyniecki z Łodzi za pracę „Pejzaż”, która pokazuje zdewastowany przez człowieka krajobraz podczas budowy elektrociepłowni w Łodzi. W kategorii Symbioza najwyżej oceniona została fotografia Pawła Kosickiego z Poznania „Laguna” wykonana na Islandii. Jury przyznało także wyróżnienie. W kategorii Przyroda otrzymała je Iwona Dziuk z Warszawy za zdjęcie "Polski Biegun Północny 4" wykonane zimą na Zatoce Gdańskiej. W przedziale wiekowym 12 - 18 lat nagrodę główną w kategorii Przyroda otrzymała Elżbieta Dobek ze Zwierzyńca. Nagrodzone zdjęcie nosi tytuł "Brzeg morza". Autorka wykonała je na rzece Wieprz w Obroczy. W kategorii Dewastacja zwyciężyła Ewelina Karcz z Radomia. Jej zwycięska praca jest zatytułowana "Rozdarcie" i została zrobiona w Starachowicach.
Nagrodzone i wyróżnione fotografie oraz prace zakwalifikowane do wystaw pokonkursowych można również zobaczyć na stronach internetowych www.bayer.com.pl i www.firmapr.com.pl.
***
W Galerii „Ratusz” na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 trwa wystawa pt. „Sierpniowe strajki”.
Na wystawie prezentowane są pamiątki sprzed 25 lat: fragmenty czasopism i gazet codziennych, zdjęcia, wydawnictwa podziemne, znaczki drugiego obiegu, ulotki strajkowe, rysunki satyryczne, komiks pt. Pierwsze 500 dni”. Przygotowane zostały również plansze, na których udokumentowana została pomoc miast siostrzanych dla Gdyni podczas stanu wojennego.
***
W sali wystawowej Muzeum Miasta Gdyni
w Centrum Kultury i Rozrywki "GEMINI" przy ul. Waszyngtona 21 trwa wystawa jubileuszowa pt. "25 lat NSZZ Solidarność w Gdyni".
***
Obok Pomnika Ofiar Grudnia przy al. Marsz. Piłsudskiego można oglądać wystawę pt. „Murales”, która przypomina solidarność gdyńskich robotników.
***
W Domku Żeromskiego przy ul. Orłowskiej 6 można oglądać stałą ekspozycję „Wspomnienie o Stefanie Żeromskim” a przy Domku Żeromskiego - skansen rybacki.
Domek Żeromskiego czynny jest w dni powszednie oprócz poniedziałków w godz. 16.00-20.00, w soboty i niedziele w godz. 12.00-20.00.
***
W „Mnini Galerii” Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego – w Oddziale Morskim przy ul. 3 Maja 27 trwa wystawa fotograficzna Grażyny Siemaszek pt. „Leśne motywy”. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia br.
***
W Towarzystwie Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV nr 51 trwa wystawa pt. "PITALA - malarstwo". Wystawę można oglądać do końca sierpnia w godzinach otwarcia TMG.
***
W dniach od 19 sierpnia do 15 września b.r.
w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa pt. „Niezwykły czas tworzenia”. Ekspozycję stanowią m.in. obrazy olejne i wyszywane na płótnie, „pociągi – dyliżanse” (technika różna), oraz ikony wykonane przez Twórców ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Gen. Maczka 1. Otwarciu wystawy w dniu 19 sierpnia o godz. 17.00, towarzyszyć będzie prapremiera sztuki „Prometeusz w okowach” wg Ajschylosa w scenicznej realizacji podopiecznych Domu.



ikona