721 (330) 2005-09-09 - 2005-09-15

Festiwal Kultur „Okno na świat” – trwa

Przypominamy, że od 8 września br. trwa w Gdyni Festiwal
Kultur Świata. Jego celem jest prezentacja najciekawszych produkcji artystycznych, których autorami lub współautorami są twórcy zagraniczni, mieszkający na stałe lub czasowo przebywający w naszym kraju. Poprzez odniesienia do tradycji i kultury własnych narodów i przenoszenia ich na grunt polski wzbogacają naszą kulturę i wyznaczają nowe kierunki jej rozwoju.
W Festiwalu biorą udział m.in.: urodzony
w Teheranie muzyk Jahiar Azim Irani, który w Polsce przebywa od 1997 roku, w Gdyni wystąpi z Jahiar Group; Mamadou Diouf - djembista, wokalista z Senegalu, od 20 lat mieszkający w naszym kraju, wystąpi z zespołem Tam Tam Project; Jose Torres pochodzący z Kuby - wirtuoz instrumentów perkusyjnych, występuje od 20 lat na scenie polskiej, współpracuje z wieloma gwiazdami estrady, jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej Salsa Tropical; Milo Kurtis - multiinstrumentalista, Grek z pochodzenia, dla którego Polska stała się miejscem pobytu, w Gdyni wystąpi z zespołem Drum Freaks., Trójmiasto reprezentować będą zespoły Navigator oraz Ikenga Drummers, którego założycielem jest pochodzący z Nigerii Larry Okey Ugwu. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się koncert pochodzącej z Londynu jamajskiej grupy Twinkle Brothers, której towarzyszyć będzie góralska kapela Trebunie Tutki. Oba zespoły spotkały się po raz pierwszy w 1991 roku, kiedy to powstał pomysł połączenia jamajskiej tradycji, roots reggae z tradycyjnym repertuarem góralskim.
Gdynia jako miasto portowe, miejsce krzyżowania się różnych szlaków, kultur, dążeń i interesów w sposób naturalny skłania, aby w 25-lecie rocznicy Porozumień Sierpniowych przyjrzeć się jeszcze raz znaczeniu słowa solidarność.

Oto program pozostałych dni Festiwalu:
- piątek - 9 września. Hotel Gdynia przy ul. Armii Krajowej 22, godz. 14.00 - debata "Odzyskiwanie wolności". Udział wezmą: Sikose Mji (RPA), Dubravka Ugresić (Chorwacja), Jáchym Topol (Czechy), Serhij Żadan (Ukraina), Krystyna Kurczab-Redlich, Ryszard Kapuściński. Klub "Ucho" przy ul. Św. Piotra 2, godz. 19.00 - "Wieczór jazzowy Radia Gdańsk", koncert kameralny artystów - obcokrajowców zamieszkałych na stałe w Trójmieście oraz rodzimych muzyków polskich tworzących wspólne projekty z artystami zagranicznymi
- sobota 10 września. Klub "Ucho", ul. Św. Piotra 2, godz. 13.00, "Dzień afrykański" - pokaz filmów organizowany przy współpracy z National Geographic. Plaża Śródmieście w Gdyni, godz. 19.00, koncert główny: Twinkle Brothers, Trebunie Tutki.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny! Dyrektor Artystyczny: Lawrence Okey Ugwu.Organizatorzy: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Radio Gdańsk.