721 (330) 2005-09-09 - 2005-09-15

Gdynia i Kilonia – siostry jubilatki

W dniach 8 -11 września br. delegacja z Gdyni odwiedzi Kilonię w związku z obchodami jubileuszu 20-lecia współpracy między naszymi miastami. Gdynię reprezentować będzie wiceprezydent Gdyni, Bogusław Stasiak oraz Lech Żurek, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta.
9 września br. w Ratuszu Kilońskim odbędzie się uroczyste, jubileuszowe spotkanie, w którym udział wezmą m.in. przewodniczący Rady Miasta Kilonii, Rainer Tschorn, prezydent Miasta Kilonii, Angelika Volquartz, Konsul Generalny RP w Hamburgu, Jan Granat, członkowie Zarządu Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kilonii, członek Zarządu Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Gdyni. W ramach obchodów jubileuszu w Kilonii odbędą się wernisaże trzech wystaw gdyńskich, organizowanych w formie projektu pt.: „Gdynia w Kilonii”, dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Organizatorem wystaw jest Muzeum Miasta Gdyni, przy współpracy Urzędu Miasta Kiloniii i Urzędu Miasta Gdyni.
Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Dagmara Płaza-Opacka wraz z gdyńskimi artystami Januszem Osickim, Dąbrówką Agnieszką Tyślewicz i Aleksandrem Widyńskim pojadą do Kilonii, aby przygotować wystawy i uczestniczyć w ich wernisażach. Z okazji 20-lecia współpracy miast siostrzanych w dniach 10-17.09.2005 w Kilonii odbędzie się również turniej piłki nożnej dla młodych sportowców z obu miast połączony ze spotkaniami integracyjnymi. Ponadto w dniach 7-12 września br. w Kilonii przebywać będzie grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdyni na zaproszenie kilońskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej „Polonus”.