722 (331) 2005-09-16 - 2005-09-22

Sprzątanie Świata

Około 15 tys. uczniów z 48 szkół gdyńskich (samorządowych i prywatnych) wszystkich poziomów, a także gdyńscy płetwonurkowie uczestniczyć będzie w Gdyni w tradycyjnej już akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA! Przygotowanych zostało dla nich 4 tys. worków i 20 tys par rękawic, które - wybrana drogą przetargu - firma rozwozi już wyrzucane pod adresy, wskazane przez koordynatora czyli Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni. (Ta sama firma odbierze zapełnione odpadami worki). Szkoły organizują sprzątanie już w piątek, 16 września, płetwonurkowie - także między godz. 12.00 i 14.00 w basenie jachtowym.
Kampanię zainicjował w 1989 roku Ian Kiernan, australijski przedsiębiorca i żeglarz - pasjonat. Pływając po oceanach świata, zobaczył, że śmieci nie znają granic, a nawet w najbardziej dziewiczych zatokach spotkać można odpady, które zanim tam trafiły, przebyły naprawdę długą drogę. Czyste środowisko oraz człowiek przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi to główne przesłanie kampanii. Tradycja Sprzątania w Polsce sięga roku 1993r, zaś inicjatorem Akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia, powołana w roku 1994 przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz, aby wdrożyć ideę akcji "Sprzątanie Świata" w Polsce. Tradycyjnie rolę koordynatora akcji w Gdyni pełni Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni. Tak jak w ubiegłym roku tegoroczna kampania przebiega pod hasłem "Wszystkie kolory recyklingu". Hasło zainicjowane przez Fundację "Nasza Ziemia" ma wymiar praktyczny - niebawem ma ukazać się rozporządzenie, które ujednolici kolorystykę pojemników i worków do selektywnej zbiórki odpadów w całej Polsce.
Oto rodzaje odpadów, które powinny być wrzucane do odpowiednich worków: - Do worków z napisem "Plastik" zbierać należy: butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej, grube folie; Do worków z napisem "Szkło" - opakowania szklane takie jak butelko, słoiki; do worków z napisem "Pozostałe odpady" -folie szeleszczące, tacki jednorazowe, flamastry, przedmioty zawierające części metalowe, szyby i lustra, fajans, porcelanę i szkło żaroodporne, żarówki, nakrętki, kapsle, korki, inne odpady Wszystkich lokalnych koordynatorów włączających się do akcji uczulamy aby uczestnicy akcji mieli zapewnioną odpowiednią opiekę. Szczególną ostrożność należy zachować podczas sprzątania terenów przylegających do szlaków komunikacyjnych. Każdy z uczestników powinien wiedzieć, że nie wolno dotykać wyrzuconych strzykawek, środków medycznych, materiałów opatrunkowych, prezerwatyw ani innych niebezpiecznych przedmiotów. Dla najaktywniejszych uczestników akcji (szkół) są nagrody - 22 kompaktory, czyli proste i wygodne zgniatarki do butelek plastikowych i puszek po napojach, które posłużą racjonalnemu wykorzystaniu miejsca w pojemnikach.

ikona