723 (332) 2005-09-23 - 2005-09-29

Rocznica Państwa Podziemnego

27 września o godz. 12.00 na Skwerze Kościuszki zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikami Armii Krajowej i Marynarza Polskiego, z okazji rocznicy powstania Państwa Podziemnego. Przypomnijmy, że ta pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa powstała 27 września 1939 roku w obliczu kapitulacji Warszawy.
W latach 1939 – 1945 Państwo Polskie trwało jako Podziemne Państwo Polskie. Kierowane z wolnej ziemi sojuszników przez w pełni legalne władze i ich krajowe przedstawicielstwa, wypełniało niemal wszystkie przypisywane mu funkcje. Działały tajne wyższe uczelnie i tajne szkoły średnie, dające możliwości kształcenia młodzieży. Rozwijało się życie kulturalne i istniał wymiar sprawiedliwości.
Siłą Zbrojną Podziemnego Państwa Polskiego była Armia Krajowa. Podziemne Państwo Polskie organizując opór całego społeczeństwa poprzez walkę cywilną pomagało zachować postawę ludzi nie dających się zniewolić i walczących. Pozostanie ono świadectwem siły zorganizowanego narodu i znakiem niewygasłej nadziei.

ikona