Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
723 (332) 2005-09-23 - 2005-09-29

Tramwajami wodnymi przez Zatokę ?

20 września w Urzędzie Miasta Gdyni z inicjatywy Prezydenta Wojciecha Szczurka odbyło się spotkanie burmistrzów i wójtów gmin położonych nad Zatoka Gdańską (Gdyni, Helu, Jastarni, Kosakowa, Pucka, Władysławowa), z udziałem wicemarszałka województwa Marka Biernackiego, by omówić projekt kolejnych wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju turystyki w tym rejonie, zwłaszcza - tanich połączeń pasażerskich drogą morską.
Uczestnicy spotkania uznali za bardzo interesujący, bo podnoszący walory turystyczne naszych gmin i stymulujący koniunkturę gospodarczą w regionie, pomysł Gdyni, by miejscowości wokół Zatoki Gdańskiej połączyć siecią tramwajów wodnych. Projekt zakłada, że będą to linie dotowane przez samorządy uczestniczących w nim gmin, tak by ceny biletów były powszechnie dostępne. Przewoźników wybierano by wspólnie drogą przetargu.
Gdynia jako lider tego projektu przygotuje wstępną koncepcje organizacyjno-finansową, tak by poszczególne gminy mogły w swoich przyszłorocznych budżetach zagwarantować niezbędne kwoty.
Chodzi bowiem o to, by już w przyszłym sezonie 2006 r. tramwaje wyruszyły na trasy!
Na tym rozwiązaniu ( które być może uda się w części sfinansować z funduszy europejskich) skorzystać maja wszyscy, zarówno wypoczywający na Półwyspie Helskim, którzy w sezonie tracą nawet 3 godziny na dojazd samochodem do Trójmiasta ( w jedna stronę), jak i Trójmiasto - tutejsze placówki kulturalne, gastronomia, handel.

ikona