726 (335) 2005-10-14 - 2005-10-20

Koncerty

W klubie „Ucho” przy ul. Św. Piotra 2 trwa Globaltica, przedsięwzięcie artystyczne: muzyczne i plastyczne. Główną imprezą jst „GLOBALTICA World Music Festiwal” w Klubie „Ucho” w dniach 14 – 15 października br. Celem festiwalu jest prezentacja różnorodności kultur muzycznych świata ze współczesnej perspektywy. Zaprezentują się artyści, którzy w swej twórczości inspirują się tradycją, traktując ją jako coś żywego, co powinno mieć swoją naturalną kontynuację. Występują uznani na świecie muzycy: YAT - KHA z Tuwy – autonomicznej republiki w południowej Syberii, MAHMOUD FADL & DELTA z Egiptu, DOBRANOTCH z Rosji, a także nasz rodzimy KWARTET JORGI.
***
Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej zaprasza w dniach 19 – 23 października br. na trzecią już edycję Festiwalu Muzyki Dawnej Anima Musica. Będą to cztery koncerty i wykład na temat problemów stylistycznych i interpretacyjnych
w twórczości D. Scarlattiego i J.S. Bacha, poprowadzony przez prof. Elżbietę Stefańską (19 października, godz. 12.00 Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku ul. Dmowskiego 16B). Dwa koncerty festiwalu odbędą się w Gdyni. Pierwszy z nich, to muzyka na dwa flety z towarzyszeniem klawesynu,
w którym wystąpią – Karolina Sobczak, flauto traverso (absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej, studentka Konserwatorium im. F. Mendelssohna – Bartholdego w Lipsku), Paweł Książkiewicz, flauto traverso (flecista orkiestry barokowej Polskiej Opery Kameralnej) i Małgorzata Skotnicka, klawesyn (absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, adiunkt AM w Gdańsku, prowadzi klasę klawesynu w ZSM w Gdańsku, koncertuje, z zespołem Pro Musica Antiqua nagrała dwie płyty z muzyką epoki baroku).
Koncert odbędzie się 21 października o godz. 19.00 we Franciszkańskim Centrum Kultury w Gdyni, ul. Ujejskiego 40.
Na zakończenie festiwalu usłyszymy młodych wykonawców – Magdalenę Hogę i Anetę Kleszczewską, klawesyn (studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy) oraz gdyński Zespół Muzyki Średniowiecznej „EUTERPE” (22 października, godz. 19.00 FCK w Gdyni, ul. Ujejskiego 40).
***
Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza miłośników muzyki dawnej 22 października br. o godz. 11.00 na Wojewódzki Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej do Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni przy ul. Bema 33. Celem przeglądu jest wyłonienie zespołów, które reprezentować będą województwo pomorskie na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” 2006 w Kaliszu.
W konkursie udział bierze 6 zespołów muzyki dawnej z województwa pomorskiego: „Capella Antiqua da Camera”z Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie, „Imo Pectroe”” z Gminnego Ośrodka Kultury w Trąbkach Wielkich, „Zespół wokalny” z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie, „Semper Cantantes” z Młodzieżowego Domu Kultury w Malborku, „Piccolo” z Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz „Zespół Muzyki Renesansowej” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.
***
Szkoła Muzyczna I st. przy ul. Bpa. Dominika 13 a zaprasza na spotkanie pt. „Barwy jesieni w Muzycznej Nutkolandii”. Spotkanie odbędzie się 16 października br. o godz. 13.00 w budynku szkoły. Jest ono przeznaczone dla dzieci, które są ciekawe czy instrumenty muzyczne potrafią naśladować dźwięki jesieni. Wstęp wolny!.