735 (344) 2005-12-15 - 2005-12-21

Kalendarium wydarzeń grudniowych 1970 r.

12 grudnia 1970 r. władze ogłosiły podwyżki cen żywności. Doprowadziło to do wybuchu robotniczych protestów w wielu miastach w Polsce. Wydarzenia objęły Gdańsk, Gdynię, Szczecin, Elbląg, Słupsk i kilka innych miejscowości. Do stłumienia grudniowej rewolty robotników władze użyły około 5 tys. milicjantów, około 27 tys. żołnierzy (550 czołgów, transporterów opancerzonych, około 100 samolotów i śmigłowców). Według oficjalnych komunikatów życie straciło:w Elblągu 1 osoba, w Gdańsku 9, w Szczecinie 16, w Gdyni 18. Rannych zostało 1164 osoby.

-12 grudnia (sobota) - wieczorem w telewizji wystąpił Władysław Gomułka
i poinformował społeczeństwo o podwyżkach cen detalicznych mięsa i przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych.
-13 grudnia (niedziela) - komunikaty o podwyżkach cen podała prasa.
-14 grudnia (poniedziałek) - pracownicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina nie podjęli pracy. Przed południem wielotysięczny tłum wyszedł ze stoczni i skierował się pod Komitet Wojewódzki PZPR. Po południu doszło do pierwszych starć ulicznych. Są pierwsze ofiary śmiertelne.
-15 grudnia (wtorek) - strajk ogarnął przedsiębiorstwa w Gdańsku, Stocznię Komuny Paryskiej w Gdyni. Zaczął się strajk w elbląskim Zamechu. Rano ze Stoczni Gdańskiej pod Komitet Wojewódzki rusza pochód robotników. Ze strony sił porządkowych padają strzały. Są ofiary śmiertelne. Robotnicy proklamowali strajk okupacyjny. Wojsko i milicja zablokowały stocznie i porty. W nocy aresztowano komitet strajkowy w Gdyni.
-16 grudnia (środa) - strajk rozszerza się na kolejne zakłady pracy. Stocznię Gdańską otoczyło wojsko.
-17 grudnia (czwartek) - do udających się rano do pracy robotników stoczni gdyńskiej zaczęło strzelać wojsko. Są zabici i ranni. Na ulicach Słupska i Elbląga trwają demonstracje. W Szczecinie strajk rozpoczęli stoczniowcy. Wojsko i milicja tłumi stopniowo strajki i demonstracje.
-18 grudnia (piątek) - starcia uliczne w Elblągu. Szczecińskie stocznie otoczyło wojsko. Krótkotrwałe strajki organizowano w Białymstoku, Nysie, Oświęcimiu, Warszawie i Wrocławiu.
-19 grudnia (sobota) - trwają jeszcze strajki w Szczecinie. Rozpoczynają się zmiany we władzach.
-20 grudnia (niedziela) - pierwszym sekretarzem KC PZPR zostaje Edward Gierek.
-22 grudnia (wtorek) - strajk kończy się w stoczni w Szczecinie.