800 (409) 2007-04-13 - 2007-04-19

Dotacja na renowację stroju Kaszubki

Muzeum Miasta Gdyni uzyskało dofinansowanie w kwocie 10.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Rozwój inicjatyw lokalnych” na konserwację stroju gdyńskiej Kaszubki z końca XIX w.
Ten kostium damski złożony z bluzki, kabata, spódnicy, szyty na miarę jest przykładem modnej w ówczesnej Europie odzieży. Na Pomorzu Gdańskim zachowało się niewiele sztuk odzieży tego typu. Pojedyncze egzemplarze przechowywane są w zbiorach muzeów w Pucku, Kartuzach, Wdzydzach. Dlatego tak cenna i ważna jest konserwacja kompletu odzieży, przechowywanego w Muzeum Miasta Gdyni.
Przypomnijmy, że dla gdynian strój ten ma jeszcze jedno, równie ważne, znaczenie. Był własnością Julianny Radtke – matki pierwszego polskiego sołtysa Gdyni. Strój, po matce Jana Radtkego stanowi wyjątkowo cenną, miejscową pamiątkę historyczną po jednym z najbardziej znanych rodów kaszubskich, zasłużonych w walce o niepodległość i podniesienie poziomu życia gospodarczego i kulturalnego na Pomorzu.
Strój znajduje się w zbiorach muzeum od 1992 r. Został darowany przez panią Marię Rudzką. Ze względu na stan zachowania był bardzo rzadko udostępniany na wystawach. Renowacja stroju umożliwi jego wyeksponowanie na wystawie, zapewni zwiedzającym dostęp do obiektów przechowywanych do tej pory w magazynach muzealnych.
Strój będzie można zobaczyć w Domku Abrahama na wystawie poświęconej rodom gdyńskim, od połowy września do końca 2007 r.