804 (413) 2007-05-18 - 2007-05-24

Hernando de Soto w Akademii Morskiej

Redakcje „Dziennika” i Tygodnika Idei „Europa” oraz Miasto Gdynia mają zaszczyt zaprosić na kolejną, szóstą już debatę z cyklu „Dziennik Idei”, która odbędzie się 23 maja 2007 roku w Akademii Morskiej w Gdyni.

Gościem specjalnym debaty będzie Hernando de Soto - powszechnie uważany za najwybitniejszego latynoamerykańskiego ekonomistę, doradca prezydenta Peru Alberta Fujimori i prezes banku centralnego Peru w latach 80. XX w, twórca Instytutu Wolności i Demokracji (ILD), uznanego przez „The Economist” za jeden z najważniejszych zespołów analitycznych świata.

Zadaniem Instytutu było opracowanie programów wspomagających transformację ustrojową krajów rozwijających się oraz postradzieckich.

Jednym z pierwszych projektów Instytutu było wydobycie w latach 90. z recesji gospodarki Peru, po czym jednostka ta zaczęła działać na arenie międzynarodowej, m.in. w Salwadorze, Rosji, Algierii i Haiti.

De Soto jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: The Freedom Prize (Szwajcaria), The Fisher Prize (Wielka Brytania), The Goldwater Award (USA), CARE Humanitarian Award (Kanada), The Templeton Freedom Prize 2004 (USA).

Tygodnik „Time” zaliczył de Soto do grupy stu najważniejszych i najbardziej wpływowych osób na świecie w 2004 roku oraz pięciu czołowych innowatorów Ameryki Łacińskiej. Niemiecki magazyn Entwicklung und Zusammenarbeit uznał go za jednego z najważniejszych myślicieli i liderów opinii ostatniego millenium.

Debata adresowana jest do studentów, nauczycieli akademickich, publicystów oraz wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą tematyką ekonomiczną i społeczną. Poprowadzi ją redaktor „Dziennika”, Jan Wróbel.

Początek o godz. 11.00, w Auli im. Tadeusza Meissnera w Akademii Morskiej, przy ul. Morskiej 83 w Gdyni.

Mecenat nad debatą objęła Telekomunikacja Polska SA.

Dodajmy, że Hernando de Soto jest gościem Międzynarodowego Forum Gospodarczego, które odbędzie się w Gdyni w dniach 23 - 24 maja 2007 r. Dyskusje odbywać się będą w trzech panelach tematycznych: panel paliwowo- energetyczny, gospodarki morskiej i turystyczny.

Przypomnijmy, że pierwsze Forum Gospodarcze odbyło się w kwietniu 2001 r.

W tym roku impreza odbywa się więc już po raz siódmy, wpisując się na stałe w kalendarz najważniejszych, gdyńskich wydarzeń.