808 (417) 2007-06-15 - 2007-06-21

Wystawy, wystawy

Od 15 czerwca do 19 lipca 2007 r. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - Gdynia, ul. 3 Maja 27/31 eksponowana będzie wystawa fotograficzna pt. „Nasi, obcy, nasi".
Autorem prac jest Adam Hlebowicz - dziennikarz, publicysta, dyrektor generalny Radia Plus w Gdańsku, historyk - absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska".
Autor siedmiu książek, poświęconych m. in. podróżom po krajach dawnego ZSSR. Opublikował w prasie polskiej i zagranicznej ponad czterysta artykułów. Laureat nagród Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku i Katolickiego Stowarzyszenia Wydawców.
Ekspozycję stanowią fotografie, których tematem jest dokumentacja życia imigrantów oraz repatriantów ze Wschodu w Trójmieście, prezentacja ich rodzin i miejsc, w których obecnie mieszkają. Do zdjęć pozowali studenci z Kazachstanu i Białorusi, rodzina repatriantów z Kazachstanu, mieszkająca w Gdyni, oraz pochodzący z Nigerii znany muzyk i animator kultury - Lawrence „Okey" Ugwu.
Wystawa powstała w ramach projektu pilotażowego SMILE (system integracji imigrantów poprzez edukację zawodową), który jednoczy organizacje partnerskie z Niemiec, Holandii, Polski oraz Czech wewspólnych wysiłkach na rzecz poprawienia dostępu imigrantów do rynku pracy oraz umożliwienia im podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 20.00
***
Do 29 czerwca 2007 r., w Gdyni, na Skwerze Kościuszki, w okolicach fontanny ustawiona będzie wystawa plenerowa „Komunistyczny skansen - Białoruś". Wystawę zorganizowało Centrum Współpracy Młodzieży w ramach projektu „Wizyty stażowe i staże dla rozwoju II".
Projekt uzyskał dofinansowanie Miasta Gdyni oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z Programu „RITA" - Przemiany w Regionie.
Na fotografiach można zobaczyć prześladowania demokratycznej opozycji, portrety ofiar, demonstracje uliczne.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji DNI MORZA - „Gdynia i morze w obrazach i rzeżbie"
Prace olejne, pastele, akwarele, grafiki i rzeżby zaprezentują artyści plastycy z różnych rejonów Polski.
Od 18 czerwca do 20 lipca 2007 r. w galerii „Profile" w Gdyni będzie można oglądać między innymi: akwarele Teresy Putowskiej i Henryka Mądrawskiego, prace olejne Moniki Worsztynowicz, Barbary Konarskiej Krzysztofa Koniczka, Anety Tworek, Zbigniewa Swiercza i Karoliny Sprung Zalewskiej, Teresy Magrowicz -Kopias, pastele Zdzisławy Cybulskiej i Darii Sołtan Krzyżyńskiej, akryle Anny Kaczor, grafiki Wojciecha Kostiuka i Joanny Zając, rzeżby Janiny Karczewskiej i Katarzyny Koniecznej i innych.
Galeria „PROFILE", 81-437 Gdynia/ Wzgórze św. Maksymiliana/ ul. Wojewódzka 7 w godzinach otwarcia galerii od 12.00 do 18.00, tel.(058) 622 33 11, kom. 696 023 935, www.artinfo.pl/profile
***
W Galerii „RATUSZ", w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. / I piętro/ trwa wystawa fotografii Arturo Mari oraz Adama Bujaka „Promieniowanie Świętości".
Wystawa ta to zbiór wybranych 51 fotografii z ogromnej kolekcji światowej sławy artystów, osobistych fotografów Papieża Jana Pawła II.
Prezentowane zdjęcia stanowią dokumentalny zapis całego pontyfikatu Papieża Polaka, momenty dobrze nam znane, jak i te bardzo osobiste.
Wystawę można oglądać do 29 czerwca 2007 r.
***
Gdyńskie Centrum Innowacji zaprasza na otwarcie wystawy Andrzeja Dudzińskiego „Dyptyki i tryptyki" 18.06.2007 r. o godz. 18.00 do Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni. Wystawa obejmuje stworzone w latach 2004 - 2006 wielkoformatowe kompozycje fotograficzne powstające z fragmentów zdjęć autorstwa Andrzeja Dudzińskiego. Założeniem programowym jest zaskakujące zestawianie motywów i wątków pozornie niewiele mających ze sobą wspólnego. Stosując nowoczesne technologie: fotografii cyfrowej i druku wielkoformatowego artysta polemizuje z tradycją Surrealizmu i Dada.
Wystawa przygotowana przez Galerię Miejską w Tarnowie, otwarta będzie do 6 lipca codziennie od godz. 10.00 do 18.00.Wstęp wolny!

Dudźiński - zdjęcie2

***
Koło Plastyków im. W. Szczeblewskiego Towarzystwa Miłośników Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Grot 15 czerwca 2007 r. o godz. 17.00 do siedziby TMG przy ul. Władysława IV 51.
***
Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowo zaprasza serdecznie 22.06. o godz.10.00 na Roczny Przegląd Prac Uczniów. Wystawa rozgości się w większości pracowni nad morzem, ale sama uroczystość jej otwarcia odbędzie się w Galerii Debiut (Orłowska 8), gdzie prezentowane będą najlepsze tegoroczne prace dyplomowe z fotografii, snycerstwa, projektowania graficznego i metaloplastyki. Wystawa czynna będzie codziennie w godz 12.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Dyżury pełnić będą nauczyciele wraz z uczniami.