811 (420) 2007-07-06 - 2007-07-12

Dotknij babkę, fladrę lub jesiotra !

Dotknąć i zaprzyjaźnić się z bałtyckimi flądrami, jesiotrami i babką byczą - mogą od poniedziałku, 2 lipca goście Akwarium Gdyńskiego.
Na parterze tej jedynej w swoim rodzaju w kraju placówki Morskiego Instytutu Rybackiego otwarto kolejną część edukacyjną tzw. Salę Mokrą. W jej centrum znajdują się trzy odkryte baseny, w których pływają zwierzęta polskiej strefy przybrzeżnej Bałtyku i Zalewu Wiślanego.
Zwiedzający może zanurzyć rękę w basenie, w którym znajdują się jesiotry, stronie, turboty, babki bycze, sandacze, okonie i jazgarze i ...dotknąć je.
W nowej sali ekspozycyjnej jest też 12 zbiorników, w których znajdują się drobne organizmy pochodzące z różnych stref klimatycznych, m.in. antenarius, krab, dekorator, wężowidła, langusta, a także urodzony w Akwarium Gdyńskim rekinek bambusowy oraz krewetki i wężynki z wód bałtyckich.
Sala Mokra kosztowała 200 tys. zł, z czego 110 tys. zł stanowiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Dodajmy, że trzy kolejne sale edukacyjne, rozpoczną swą działalność wraz z nowym rokiem szkolnym (we wrześniu)- Multimedialna Sala Ekologii Morza, Pokazowe Laboratorium Chemiczne oraz Sala Przedszkolna. W ten sposób Akwarium Gdyńskie zapewni odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć dla grup przedszkolnych, jak również poszerzy ofertę edukacyjną o zajęcia z zakresu chemii i hydrochemii, możliwe dzięki dotacjom samorządów Gdyni i Sopotu.
Przypomnijmy, że Akwarium Gdyńskie od roku 2005 posiada status ogrodu zoologicznego. Jest placówką prezentującą największą w Polsce kolekcję zwierząt wodnych- około 1500 zwierząt z około 180 gatunków. Założone zostało w 1971 roku.
Bilety: 8 zł- ulgowy i 12 zł- cały.
Akwarium czynne jest w okresie letnim codziennie w godz.9.00-20.00.