814 (423) 2007-07-27 - 2007-08-02

Wakacje, wakacje

Nowinka dla piechurów
Trójmiasto ma nowy szlak turystyczny „Źródło Marii". Marszruta o długości 10, 5 km, oznaczona kolorem czarnym rozpoczyna się w Osowej w Gdańsku a kończy w Wielkim Kacku w Gdyni - lub odwrotnie. Na terenie Gdyni długość szlaku to 6 km.
Szlak ten uzupełnia znaczącą lukę w sieci tras wiodących przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Dotychczas byli od nich odcięci mieszkańcy dzielnic położonych bezpośrednio przy lesie: Osowej i Wielkiego Kacka.
Trasę można pokonać szybkim krokiem przez 2,5 godziny.
Wędrówka zaczyna się na stacji kolejowej w Osowej. Biegnie przez Czarne Błoto, Jezioro Wysockie, Górę Studencką, Końskie Łąki, torowisko przy ul. Źródło Marii, kapliczkę Źródło Marii, aleję daglezjową, przecina Obwodnicę Trójmiasta i kończy się przy ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni. Cała trasa wiedzie przez urocze tereny leśne położone na wzgórzach i pagórkach. Na szlaku są trzy drzewa - pomniki przyrody: dąb, buk i daglezja oraz kapliczka z pomnikiem NMP w Źródle Marii, postawiona w podzięce za cud - uratowanie od śmierci uczestników wypadku kolejowego.
Pomysłodawcami wytyczenia szlaku byli studenci z Akademickiego Klubu Kadry GDAKK. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Miasta Gdańsk i Gdynię.
***
Golf Park Gdynia w Kolibkach
Gdyni przybyła ostatnio nowa atrakcja: Golf Park Gdynia w Kolibkach (pod lasem, za TCH KLIF).
Na blisko dwóch hektarach zlokalizowano wszystko, co niezbędne jest do nauki i doskonalenia gry w golfa. Akademia Golfa umożliwia rozpoczęcie tu przygody z golfem zarówno dzieciom, jak i i dorosłym. Oferuje lekcje i różnego rodzaju kursy, indywidualne i grupowe. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje Zieloną Kartę, która umożliwia grę na wszystkich polach golfowych w Polsce!
Właściciele Golf Park Gdynia zapraszają także na bezpłatne zajęcia uczniów gdyńskich szkół. Zorganizowane grupy młodzieży (minimum 15 osób) mogą skorzystać z dwóch bezpłatnych godzin nauki gry w golfa.
W gdyńskim Parku przygotowano:
- Driving Range (strzelnica golfowa), czyli 9 oświetlonych i osłoniętych dachem stanowisk do trenowania pod okiem instruktora długich uderzeń,
- Putting green - do trenowania uderzeń do dołka,
- Symulatory Golfowe, czyli dwa najbardziej zaawansowane urządzenia do gry w golfa, które umożliwiają zimą oraz w czasie niepogody naukę oraz grę na ponad 50 polach golfowych świata (godzina gry dla 4 osób kosztuje 20 zł od osoby w tygodniu i 25 złotych w weekend).
Dodajmy, że za wypożyczenie jednego koszyka z piłkami do gry - dzieci i młodzież zapłacą 8 zł, a dorośli 12 zł. Wypożyczenie kija kosztuje 3 zł dla dzieci i młodzieży oraz 5 zł dla dorosłych.
Golf, wbrew fałszywym stereotypom jest jednym z najpopularniejszych, najbardziej demokratycznych i możliwych do uprawiania w każdym wieku - od lat 3 do 100 - sportów. Na świecie w golfa gra ponad 160 milionów ludzi. Ma on już ponad 600 letnią tradycję!
Zasady tej gry są bardzo proste. Na powierzchni około 60 hektarów wyznaczonych jest 18 tras zwanych dołkami. To jakby 18 odrębnych boisk. Każde z nich ma osobne miejsce startu, czyli miejsce pierwszego uderzenia piłki, i kończący ten odcinek 10 centymetrowy otwór oznaczony chorągiewką, tak aby z daleka było widać cel, do którego zmierzamy ze swoją piłką. Odległość do każdego z dołków jest różna: od 100 do 500 metrów. W związku z tym różna jest też norma (z angielska - par) uderzeń przewidzianych dla „zdobycia" danego dołka. Najkrótsze trasy powinniśmy pokonywać trzema uderzeniami, najdłuższe mają normę pięć, średnie - a tych jest najwięcej - na polu powinny być zakończone czterema strzałami. Norma dla całego pola wynosi 72 uderzenia - od tej liczby zaczynają się wszystkie obliczenia. Wynik golfisty z minusem oznacza, że pokonał on pole w liczbie uderzeń niższej od przewidzianych w normie. Amatorzy golfa z krótkim stażem zazwyczaj są zadowoleni z rezultatu poniżej 100 uderzeń.
Więcej informacji:
http://golfparkgdynia.pl
Rezerwat Kępa Oksywska
Rezerwat krajobrazowy jest usytuowany pomiędzy dzielnicami Orłowo i Kamienna Góra tuż nad samym morzem. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża gdańskiego, ze wspaniałymi widokami na Gdynię i Zatokę Gdańską. Został utworzony jeszcze przed wojną i jest najstarszym, a zarazem jednym z największych rezerwatów w województwie pomorskim. Powierzchnia jego wynosi 118,16 ha i obejmuje wschodnią część Kępy Redłowskiej (wznoszącej się do 91 m n.p.m.) wraz z kompleksem leśnym, urwistymi brzegami wybrzeża klifowego oraz plażą.
Jednym z celów utworzenia rezerwatu jest zachowanie naturalnych fragmentów lasów bukowych i dębowych z najdalej na południe wysuniętym stanowiskiem jarzębu szwedzkiego (Sorbus Intermedia), który jest osobliwością rezerwatu. „Kępa Redłowska" jest jednym z nielicznych rezerwatów, który umożliwia obserwację naturalnych procesów geofizycznych zachodzących na styku lądu i morza. Najbardziej charakterystycznym elementem jego krajobrazu jest aktywny klif w Orłowie o wysokości dochodzącej do 60 metrów, który w wyniku działalności morza nieustannie cofa się w głąb lądu. Fale rozbijając się o krawędzie klifu podmywają je i powodują ich obsuwanie, a następnie zabierają z brzegu lżejsze elementy budulca klifu, pozostawiając tam większe kamienie oraz głazy.
Rezerwat jest doskonałym miejscem do spacerów o każdej porze roku. Spacerując leśnymi ścieżkami nierzadko można spotkać zwierzęta: dzika, sarnę czy zająca.
Jak tam dotrzeć? -
Jeżeli wybierasz się pojazdem komunikacji miejskiej, to najlepiej dotrzeć do pętli w Redłowie (koło Szpitala Morskiego) - liniami: W, 105, 125 lub 180. Można także dotrzeć tam od strony Polanki Redłowskiej lub mola w Orłowie.
źr.: http://www.gim13.gdynia.ids.pl
***
Obóz łuczniczy
W terminie od 16 do 28 sierpnia 2007r., w ośrodku wypoczynkowym w Białym Borze (www.maxmedia.pl/bialybor) Uczniowski Klub Sportowy Morświn organizuje interdyscyplinarny obóz o profilu łuczniczym.
Są jeszcze wolne miejsca dla wszystkich chętnych w wieku od 12 do 16 lat. Koszt obozu - 900 zł, w tym: transport, zakwaterowanie w domkach z węzłami sanitarnymi, pełne wyżywienie, opieka trenerska, opieka ratownika.
Zgłoszenia należy kierować na adres: info@lucznictwo.org lub telefonicznie: 0 660 826 358, 0 601 612 142