820 (429) 2007-09-14 - 2007-09-20

Ekologiczny tydzień

W dniach 17- 23 września obchodzimy Tydzień Ekologiczny kiedy tradycyjnie już Gdynia i gdynianie aktywnie włączają się w działania mające na celu poprawę stanu i ochronę środowiska.
I tak - w dniach 21- 23 września br. odbędzie się akcja „Sprzątanie Gdyni". Mieszkańcy miasta, którzy chcą osobiście przyczynić się do tego, by Gdynia była czystsza, a dzięki temu jeszcze ładniejsza, powinny udać się do dyrekcji szkół i tam zgłosić swój akces. Miasto Gdynia zapewnia worki, rękawice oraz odebranie wszystkich zebranych odpadów z miejsc wskazanych przez sprzątających. W roku ubiegłym w akcji uczestniczyło prawie 18 tys. osób.
Uwaga! Termin zgłoszeń upływa 14 września br. Formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie: http://www.gdynia.pl/g2/2007_08/11703_fileot.doc
Szczegółowych informacji udziela:Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gdyni, tel. (058) 66 20 201, fax: (058) 66 20 220
Ale już 16 września sprzątając lasy można będzie nie tylko przysłużyć się „matce naturze", ale także zakosztować atrakcji w Adventure Park. Wszystko w ramach akcji pod hasłem „Worek pełen przygód", przygotowanej przez szefów Kolibki Adventure Park. Każdy, kto w najbliższą niedzielę przybędzie do na teren byłego motocrossu otrzyma worki i rękawice, by posprzątać okoliczne lasy. Za każdy worek pełen śmieci, będzie można otrzymać zaproszenie do korzystania z atrakcji w Adventure Park na kwotę 30 zł.
Inny teamt ekologiczny, to tzw. reklamówki. Polietylen, z której wyprodukowane są wszelkiego rodzaju przezroczyste opakowania spożywcze, przede wszystkim bezpłatne torby rozdawane klientom przy kasie, to substancja ropopochodna, która rozkłada się dopiero po 400 latach! Chcemy zachęcić mieszkańców Gdyni do rezygnacji z korzystania z siatek plastikowych. Dlatego wszyscy uczestnicy imprez, zwłaszcza konkursów odbywających się w Tygodniu Ekologicznym, także czytelnicy Echa Miasta w Gdyni, mogą liczyć na upominek od Miasta - torbę ekologiczną z tkaniny - z hasłem: „Gdynia ekologiczna". Takie torby otrzymają również klienci Centrum Handlowego „Wzgórze". Przez cały dzień - 22.09 rozdawane one będą klientom sklepu Real. 
OPEC Gdynia Sp. z o.o. rownież partycypuje w akcji rozdawania toreb ekologicznych (z wlasnym logo).
Z kolei 22 września w Europejskim Dniu bez Samochodu Gdynia zachęca zmotoryzowanych do korzystania z alternatywnych środków transportu (komunikacji miejskiej, rowerów). Osoby, które tego dnia na zakupy do Centrum Handlowego „Wzgórze" przyjadą na rowerach będą mogły zostawić swój jednoślad na bezpłatnym, strzeżonym parkingu,a pierwszych 150 rowerzystów otrzyma mapki rowerowe Gdyni.
W Dniu Bez Samochodu Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. SKM proponuje wszystkim posiadaczom samochodów, motocykli, skuterów, którzy zrezygnują w dniu 22 września z poruszania się tymi środkami lokomocji, zakupienie jednorazowego biletu SKM w cenie 1 grosza- na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego / polisy ubezpieczeniowej OC
Uwaga! w konkursie ZKM (ogłoszonym w ubiegłym Ratuszu) z okazji Dnia bez Samochodu termin nadsyłania odpowiedzi został przedłużony do 18 września, godz. 19.00. Ogłoszenie wyników - 24 bm. o godz. 10.00 w Urzędzie Miasta na konferencji prasowej.