825 (434) 2007-10-19 - 2007-10-25

Wystawy, wystawy

W „Domku Abrahama" trwa wystawa „Zanim powstało miasto - Gdynia i jej mieszkańcy przed 1926 r."
Na przykładzie czterech wybranych rodzin kaszubskich przedstawiono życie codzienne mieszkańców Gdyni na przełomie XIX i XX wieku. W specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu prezentowane są meble niegdyś będące własnością Jana Radtke, pierwszego polskiego sołtysa Gdyni, od niedawna wzbogacające zbiory Muzeum Miasta Gdyni. Kolejna sala przybliży zainteresowanym dzieje rodziny Antoniego Abrahama i właścicieli „Domku Abrahama", rodziny Skwierczów. Ostatnie zaś pomieszczenie, poprzez przedmioty związane z rybołówstwem ukaże zwiedzającym życie rybaków na przykładzie rodziny Benterów.
Wystawę zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego: Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Miasta Gdyni „Domek Abrahama", ul. Starowiejska 30. Wystawa czynna do 31 grudnia 2007 r.od wtorku do niedzieli, w godz.10.00 - 16.00. Bilet normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł, lekcja muzealna 8 zł. W soboty wstęp bezpłatny. Termin lekcji muzealnych prosimy ustalać telefonicznie z Działem Naukowo - Edukacyjnym Muzeum Miasta Gdyni pod nr 058 66 20 936 i 058 66 20 937. Więcej informacji na www.muzeumgdynia.pl
***
Od 19 października do 15 listopada b.r. w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - Gdynia, ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa p.t. „Zaczarowany świat kamieni".
Autorem ekspozycji jest artysta malarz Bogdan Januszewski. Zanim na dobre zafascynował go „świat kamieni" kopiował obrazy znanych mistrzów malarstwa, wykonywał z sizalu maski maszkary, wisiorki z drewna, malował na kafelkach obrazki miniaturki. Kamieniami zaczął się interesować podczas częstych spacerów po plaży. Zgromadził kolekcję skał i minerałów o różnych, przedziwnych kształtach i barwach.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 20.00.
***
W Galerii Poczekalnia pod Patronatem Muzeum Miasta Gdyni zagościła wystawa pod tytułem: „Miasto i Port - Fotografie z lat 20 i 30 XX wieku w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni". Wybór zdjęć Jacek Ostapkowicz
Wystawa będzie gościła w Galerii Poczekalnia do dnia 10 grudnia 2007 (czynna 7 dni w tygodniu).
Galeria Poczekalnia mieści się w Restauracji Poczekalnia w Gdyni ul. Nowowiczlińska 35 (Tesco Karwiny).
***
Do 26 października w Galerii „RATUSZ", mieszczącej się w Urzędzie Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 /I piętro/, trwa wystawa fotograficzna autorstwa Tadeusza Warczaka „Ostatnia Pielgrzymka".
Ekspozycję tworzy 40 zdjęć, które w wyjątkowo osobisty sposób dokumentują ostatnią wizytę duszpasterską Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce.
Autor prac, Tadeusz Warczak, od wielu lat dokumentuje wydarzenia z życia Kościoła krakowskiego, a od 2005 roku jest także osobistym fotografem ks. kard. Stanisława Dziwisza.
Fotografie można oglądać od pon.do pt w godz.8.00-16.00.
***
Do końca października w Akwarium Gdyńskim trwać będzie wystawa zdjęć Tomasza Raczyńskiego „Spitsbergen - Arktyczna Europa".
Wyspa Spitsbergen jest największą wyspą Norwegii, położoną w Archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym. Około 60% powierzchni Spitsbergenu pokrywają lodowce.
Tomasz Raczyński jest podróżnikiem i fotografikiem. Tematem jego fotografii jest pejzaż, ludzie, zabytki i przyroda.
***
W Restauracji - Galerii BAKŁAŻAN w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 49, trwa wystawa fotograficzna pt.: „ Brzegi" autorstwa Macieja i Tomasza Stefunko. Wystawa będzie czynna do 5 listopada br. od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-23.00, a w piątki i soboty w godz. 12.00-24.00.
Wstęp wolny.
***
Galeria Debiut i autorzy zapraszają na wystawę „Olśnienia", autorstwa Iwony i Michała Guciów. Pasją twórców wystawy są podróże. Ale nie takie wygodne zorganizowane przez biuro podróży. Raczej te, które są ciągłym wędrowaniem, gotowością na nowe spotkania,które są niemalże składnikiem fizjologicznym, prawie jak oddychanie, jak zaspakajanie pragnienia. Owocem tych podróży (niejako produktem ubocznym, bo to nie jest cel sam w sobie) jest niewielka część ogromnego zbioru wycinków ze świata z niemalże 20 lat podróży. Warto też może wspomnieć iż zdjęcia powstały w technice analogowej. Ukochanym kierunkiem i miejscem ciągłych powrotów jest Wschód.
Dlatego fotografi z Indii, Laosu, Wietnamu, Kambodży,Tajlandii jest najwięcej. Ale znajdziemy tu również Europę i Azję, a także Amerykę i Afrykę. Galeria Debiut w ZSPh (ul. Orłowska 8). czynna jest w dni nauki szkolnej w godz. 8.00 - 16.00 a w niedzielę 11.00 - 15.00.

  • ikonaOpublikowano: 18.10.2007 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona