Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.  Enea IRONMAN Gdynia już 8 sierpnia! Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
828 (437) 2007-11-16 - 2007-11-22

WIELKIE OTWARCIE MUZEUM MIASTA GDYNI! 16 listopada 2007 r.

Jest kilka miast, które mają swoje szczególne miejsce w sercach Polaków... To Kraków, Warszawa, Częstochowa, Wilno, Lwów i na pewno Gdynia!
Miasto - fenomen, powstałe z radości z odzyskanej po zaborach Ojczyzny, z romantycznych marzeń o morzu i z wielkiej pracy całego Narodu. Tu przecież przybywali, nawet z najdalszych rubieży II Rzeczpospolitej, inżynierowie, przedsiębiorcy, kupcy, rzemieślnicy, robotnicy, a także artyści, pisarze - przyczyniając się do błyskawicznej metamorfozy małej, rybackiej wsi w nowoczesne, imponujące rozmachem i optymizmem 100 - tysięczne miasto. Ale to nie był żaden cud, lecz głęboko przemyślany, racjonalny projekt narodowy, którego realizacja zadała kłam fałszywym, bezpodstawnym stereotypom o rzekomej polskiej niegospodarności. Stała się więc Gdynia przedmiotem powszechnej dumy, budującym wzorem.
Nowy, piękny gmach Muzeum Miasta, a w nim ekspozycja gromadzonych przez dziesiątki lat pamiątek oraz zrealizowane najnowocześniejszymi technikami prezentacje są hołdem dla tych wszystkich, którzy Gdynię przez 81 laty stworzyli i dla kolejnych pokoleń, które nadal ją tworzą...
W piątek 16 listopada 2007r. o godz. 13.00 z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego uroczyście otwarta zostanie nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1. Mistrzem ceremonii będzie znakomity aktor Krzysztof Kolberger.
Tego dnia Muzeum jest otwarte aż do godz. 23.00 i podobnie jak w sobotę i niedzielę (17 i 18 listopada) wstęp do Muzeum będzie wolny!
Po uroczystości otwarcia - od ok. godz.14.00 na wyłączonym z ruchu kołowego i częściowo ogrodzonym parkingu przy ulicy: Zawiszy Czarnego oraz na dziedzińcu Muzeum w dwóch specjalnie ustawionych namiotach, na publiczność (do godz. 18.00) czekać będą liczne atrakcje:
- W namiocie na dziedzińcu wyświetlane będą dokumentalne filmy zrealizowane przez słuchaczy Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, wg pomysłów zgłoszonych (latem tego roku) przez gdynian. Ponadto będzie tu można obejrzeć wystawę fotograficzną, obrazującą kolejne etapy budowy Muzeum, od wmurowania kamienia węgielnego poczynając...
- W drugim namiocie - rozstawionym na parkingu - będzie estrada, ławy dla publiczności i znane zespoły: Detko Band i Big Band Ireneusza Stromskiego grać będą standardy muzyczne lat 20-30 XX w. Można tu będzie również obejrzeć wystawę fotograficzną z okazji 85-lecia Portu Gdynia, czyli zarazem - początków Miasta.... A dla zmarzniętych na zewnątrz namiotów - gorąca wojskowa grochówka - gratis!
Więcej informacji wewnątrz RATUSZA na str. 8
Uwaga!
Podczas zwiedzania muzeum, w dniu inauguracji, można będzie zdobyć pamiątkowy stempel - na specjalnie wydanych z tej okazji i rozdawanych publiczności folderach, ale także na innych wydawnictwach np. o Gdyni.
Słuchacze Studium Wokalno- Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej przebrani w stroje z epoki (lata 20/30 XX w) będą pomagać, informować, nadawać klimat imprezie.

                                                                     ***
Gmach Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1, to pierwsze w powojennej Polsce muzeum, zaprojektowane i wzniesione od podstaw. Dotychczas bowiem muzea w naszym kraju po 1945 r organizowane były w adaptowanych do nowej funkcji budynkach dawnych pałaców, dworów, kamienic, fabryk czy dworców, albo np. w kopalniach, co wiązało się z rozmaitymi ograniczeniami.
Gdyńskie muzeum jest nowoczesnym, funkcjonalnym, nasyconym elektroniką „inteligentnym" budynkiem. Ale niemniej od projektu architektonicznego ważną kwestią było opracowanie koncepcji ekspozycji, której celem jest przecież ukazanie fenomenu Gdyni - wielkiego portowego Miasta, które powstało w ciągu zaledwie kilkunastu lat stając się po dziś dzień symbolem wolności, odwagi, romantycznej przedsiębiorczości.
W wyniku ogłoszonego przez Miasto konkursu, rozstrzygniętego 12 kwietnia 2007 r. została przygotowana wystawa pt. „ Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem". Autorami nagrodzonego scenariusza są: Dariusz Małszycki, Marzena Markowska i Barbara Mikołajczuk, dr Beata Purc - Stępniak, projektu plastycznego - art. plast. Barbara Badowska - Widyńska i dr hab. art. plast. Aleksander Widyński, projektu wnętrz - dr arch. Iwona Dzierżko - Bukal przy współpracy zespołu MMG.
Ekspozycja zajmuje dwa poziomy budynku (ok. 800 m kw) i jest artystyczną wizją historii Gdyni. Składa się z pięciu działów, różniących się od siebie nie tylko tematyką przedstawioną chronologicznie, ale także kolorystyką wnętrz, natężeniem światła i efektami dźwiękowymi.
Oto tytuły poszczególnych działów wystawy:
- Od pradawnej przeszłości do miejscowości letniskowej
- Odzyskane morze - narodziny Gdyni
- Gdynia dumą Polaków - port
- Gdynia na co dzień do 1939 r
- Historia nauczycielką życia. Heroiczna przeszłość
W nowym gmachu muzeum nie zabrakło miejsca na galerię sztuki współczesnej, salę kinową, bibliotekę. Tu odbywać się będą również spotkania, wernisaże i koncerty.
A już 29 listopada br. - uroczystość wręczenie Nagrody Literackiej Gdynia. 
         
                                                               ***

- Siedzibą Muzeum Miasta Gdyni do końca lipca 2007 r.: były tzw. „Domek Abrahama" - niewielki zabytkowy domek, pochodzący z początków XX w., zamieszkiwany w latach 20. ub.w. przez kaszubskiego działacza Antoniego Abrahama, zlokalizowany w ścisłym centrum miasta oraz Pawilon Wystawowy w Centrum Rozrywki Gemini.
- Nowy gmach przy ul. Zawiszy Czarnego 1, to ponad 3 tys. m2 powierzchni (w tym ok. 1700 m2 powierzchni wystawowej), która pozwoli na realizację stałych i czasowych wystaw, a także nowych form działania. Na pięciu kondygnacjach rozlokowano: magazyny zbiorów i pracownię konserwatorską, bibliotekę, salę audiowizualną, sale wystawowe. Muzeum sąsiaduje z „Polską Riwierą", w którym niegdyś mieścił się hotel, a obecnie Klub Marynarki Wojennej „Riwiera".
- Celem działania Muzeum Miasta Gdyni jest dokumentowanie i popularyzacja historii i współczesności Gdyni - najpierw jako wsi, a następnie portu i miasta, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939); organizowanie wystaw artystów dawnych i przeglądów twórczości artystów współczesnych z kraju i zagranicy; prowadzenie - wspólnie z Urzędem Miasta Gdyni - Galerii „Ratusz", mieszczącej się w budynku urzędu.
Zbiory muzeum to zbiory dokumentalne (dokumenty firm, urzędów i organizacji, dokumenty osobiste mieszkańców Gdyni, fotografie, pocztówki, plany, mapy, plakaty i afisze), przedmioty kultury materialnej oraz zbiory sztuki (obrazy, grafiki, matryce graficzne, medale, tkaniny, rzeźby).
- Wśród prawie 40 tys. fotografii ciekawy zespół stanowią negatywy autorstwa znanego fotografika Henryka Poddębskiego, pokazujące port i miasto w latach 30. XX w.
- Na szczególną uwagę zasługują pamiątki po inż. Tadeuszu Wendzie, budowniczym gdyńskiego portu oraz po prof. Eugeniuszu Kwiatkowskim, nazywanym ojcem chrzestnym Gdyni.
- Księgozbiór liczy ponad 9000 woluminów.

                                                                 ***
Aktualna siedziba główna Muzeum
(ul. Zawiszy Czarnego 1)
wtorek - niedziela: 10.00 - 17.00
poniedziałek: nieczynne
-bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł
Zakupiony bilet (w dniu nabycia) uprawnia do nieodpłatnego zwiedzania wystaw prezentowanych w ‘Domku Abrahama' i sali wystawowej w centrum ‘Gemini'
„Domek Abrahama"
(ul.Starowiejska 30)
wtorek - sobota: 10.00 - 16.00
niedziela, poniedziałek: nieczynne
- bliet normalny 2 zł, ulgowy 1 zł
Zakupiony bilet (w dniu nabycia) w jednym z w/w obiektów uprawnia do zwiedzania wystaw prezentowanych w obu obiektach. Sala wystawowa MMG,
Centrum Kultury i Rozrywki Gemini
(ul. Waszyngtona 21)
wtorek - niedziela: 11.00 - 18.00
poniedziałek: nieczynne
Bilet nabyty w tych obiektach nie uprawnia do wstępu na sale wystawowe w siedzibie głównej muzeum.
W piątki wstęp na wszystkie wystawy jest nieodpłatny!
Więcej: www.muzeumgdynia.pl

Kalendarium budowy
- W wyniku podpisania w dniach 06.03.2000r i 05.07.2001r umów o wspólnej realizacji inwestycji pomiędzy Dowództwem Marynarki Wojennej RP, Gminą Miasta Gdyni i Fundacją „O dach dla Historii Marynarki Wojennej RP" wszczęto procedury mające na celu rozpoczęcie procesu inwestycyjnego związanego z budową obiektu w którym będą mieć swoje siedziby Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej RP.
- Opracowanie dokumentacji projektowej zlecono zwycięzcy konkursu na koncepcję „Muzeum Marynarki Wojennej RP i Muzeum Miasta Gdyni" zorganizowanego przez Dowództwo Marynarki Wojennej RP. Projekt wykonał dr inż. arch. Krzysztof Kozłowski z firmy „Warsztat Architektury" Pracownia Autorska z siedzibą w Sopocie, który został generalnym projektantem całego obiektu.
- Gmach Muzeum Miasta Gdyni zbudowany został w dwóch etapach
Rozpoczęcie I etapu nastąpiło 21.03.2002r a jego zakończenie, czyli zamkniecie bryły budynku w stanie surowym nastąpiło 25.10.2005r. Wykonawca robót była firma MEGA S.A. z Gdyni. Wartość robót I - go etapu sfinansowanych przez Gminę wyniosła 9.100.000,00 zł.
II etap obejmował wykończenie wnętrz, wykonanie instalacji wewnętrznych, montaże trzech wind, montaż stolarki i ślusarki wewnętrznej, dostawę wraz z montażem urządzeń i aparatury m.in. klimatyzacyjnej oraz częściowe wyposażenie wnętrz w tym pracowni konserwacji zabytków, magazyny sztuki i obrazów, monitoring.
Wykonano roboty zewnętrzne w tym: nawierzchnie chodników i wjazdu z kostki betonowej, oświetlenie, bramę wjazdową i furtkę, ogrodzenie pomiędzy MMG a terenem ekspozycji MMWoj.
Rozpoczęcie tego etapu nastąpiło 26.10.2005r , a odbiór końcowy wraz z przekazaniem gmachu użytkownikowi do ostatecznego wyposażenia 5.04.2007r . Wykonawcą była firma WARBUD S.A. Region Północ z siedzibą w Sopocie. Wartość robót II- go etapu wyniosła około 11.900.000,00 zł
- Gmina dwukrotnie otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w ramach Kontraktu Wojewódzkiego na rok 2005 i 2006 w ramach zadania 3.5 - Rozwój oraz podnoszenie standardu i jakości obsługi w obiektach infrastruktury społecznej. Łączna wysokość dotacji wyniosła 2.000.000,00 zł.
ŁĄCZNA WARTOŚĆ NAKŁADÓW PONIESIONYCH PRZEZ GMINĘ GDYNIA WYNIOSŁA 21.000.000,00 zł.

Ważne dla kierowców

W związku z uroczystością otwarcia nowego gmachu Muzeum Miasta Gdyni, która odbędzie się 16.11.br, już od 14.11 nastąpią ograniczenia w ruchu drogowym na następujących ulicach:
- od dnia 14 listopada br. od godz. 20.00 do dnia 16 listopada br. do godz. 24.00 zamknięty zostanie parking przy ul. Zawiszy Czarnego
- w dniu 16 listopada br. od godz. 6.00 do godz. 18.00 zamknięte zostaną ulice: Sędzickiego, Sienkiewicza, Zawiszy Czarnego i Armii Krajowej ( na odcinku od ul. Borchardta do ul. Zawiszy Czarnego) Uprzejmie prosimy o ograniczenie ruchu samochodów na terenach przyległych do powyższych ulic, co zdecydowanie ułatwi służbom porządkowym koordynację ruchu drogowego, a PAŃSTWU pozwoli zaoszczędzić stracony czas z powodu utrudnień komunikacyjnych