Dowództwo Marynarki Wojennej informuje o salutach armatnich, które zostaną oddane z ORP „Błyskawicy” w piątek, 24 czerwca od godz. 9.30 i niedzielę, 26 czerwca od godz. 12:00. Więcej informacji. Dowództwo Marynarki Wojennej informuje o salutach armatnich, które zostaną oddane z ORP „Błyskawicy” w piątek, 24 czerwca od godz. 9.30 i niedzielę, 26 czerwca od godz. 12:00. Więcej informacji.
831 (440) 2007-12-07 - 2007-12-13

Laureaci literackiej nagrody „GDYNIA”

Prezydent Gdyni oraz Kapituła Nagrody Literackiej „Gdynia” w drugiej edycji tego szczególnego konkursu wspólnie postanowili o wyróżnieniu aż czworga nominowanych autorów. Werdykt został ogłoszony podczas Gali Finałowej 29 listopada w Gdyni.

Uroczystość przyciągnęła do Muzeum Miasta wielu miłośników literatury, od nałogowych czytelników po znakomitych literaturoznawców. Decyzje Kapituły Nagrody w sprawie laureatów w trzech kategoriach: proza, poezja oraz esej, zostały ogłoszone w nietypowy sposób, poprzez filmy, w których wybitni aktorzy interpretowali fragmenty ich książek (Anna Dymna, Piotr Adamczyk, Kinga Preis) w połączeniu z laudacjami członków Kapituły, które po nich nastąpiły.

Laureatem w kategorii poezja został Wojciech Bonowicz za tomik „Pełne morze” (Biuro Literackie), a w kategorii proza Wiesław Myśliwski za „Traktat o łuskaniu fasoli” (ZNAK). Za najlepszy esej uznano „Projekt handlu kabardyńskimi końmi” (Świat Literacki) Krzysztofa Środy.

Czwartkowy wieczór był wyjątkowy jeszcze przynajmniej z jednego powodu. Specjalną „Nagrodę Osobną” za cykl uwieńczony powieścią „Skaza” otrzymała Magdalena Tulli (Wydawnictwo W.A.B.).