831 (440) 2007-12-07 - 2007-12-13

Super - pies dla osoby niepełnosprawnej

W siedzibie firmy Vectra SA.w Gdyni w poniedziałek 3 grudnia odbyła się sympatyczna uroczystość. Po półtorarocznym szkoleniu labradorka o imieniu Vectra, przygotowana do asystowania osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, przekazana została gdyniance – Annie Dobkowskiej.

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym ogłoszono konkurs dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby otrzymać Vectrę. Pies trafić miał do osoby aktywnej, która porusza się na wózku inwalidzkim- nie elektrycznym. Ponadto, która ma sprawne ręce i nie ma dysfunkcji mowy.

Do firmy Vectra wpłynęło około 50 ankiet od osób niepełnosprawnych. Po wstępnej weryfikacji pozostało dwudziestu kilku kandydatów, a ostatecznie wybrano Annę Dobkowską, absolwentkę Uniwersytetu Gdańskiego, która pracuje w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji, Centrum Integracja Gdynia, gdzie jest doradcą socjalnym, specjalistą ds. osób niepełnosprawnych. Labradorka będzie teraz towarzyszyć Ani zarówno w życiu codziennym, w domu jak i w pracy. Zanim obie zaczną wspólne życie, udadzą się na około dwutygodniowe szkolenie do Katowic, tak by wzajemnie siebie poznać.

Szkoleniem psa zajęła się Fundacja DOGIQ z Katowic. Zwierzę warte jest około 16 tys. zł. Tę sumę pokrył sponsor, czyli gdyńska firma VECTRA S.A., która już od lat realizuje rozmaite projekty z udziałem i adresowane do osób niepełnosprawnych. Wybór psa, jego szkolenie oraz przekazanie odpowiedniej osobie, nadzorował Urząd Miasta Gdyni.

Warto wiedzieć, że przeszkolony pies potrafi osobie na wózku pomóc w bardzo wielu czynnościach - podaje ubranie, podaje słuchawkę telefonu, otwiera i zamyka drzwi i szafki, przysuwa wózek itd.

I jeszcze kilka słów o Ani. Niepełnosprawności doświadczyła w wieku 16 lat w wyniku urazu. Przeszła dwie poważne operacje kręgosłupa. W trakcie leczenia uaktywniła się u Anny dość rzadka i nieuleczalna choroba mięśni, zdiagnozowana jako dystonia mięśniowa uogólniona. Jej następstwem jest czterokończynowy niedowład spastyczny.

Labradorka Vectra do Anny trafiła w wieku 18 miesięcy, przechodząc wcześniej gruntowne szkolenie. Jako 7 tygodniowe szczenię przeszła testy określające predyspozycje psychiczne i zakwalifikowała się do projektu Vectra. Tydzień później zamieszkała ze swoją trenerką, Karoliną Kubiś z fundacji DOGIQ. Początkowo Vectra uczyła się prostych umiejętności. W wieku 8 miesięcy rozpoczęła Program Szkolenia Zaawansowanego. W wieku 16 miesięcy przystąpiła do egzaminu państwowego z zakresu Psa Towarzyszącego I stopnia - uzyskując 198 na 200 możliwych punktów, otrzymując tym samym ocenę doskonałą.