832 (441) 2007-12-14 - 2007-12-21

Wystawy, wystawy

Otwarte 7 grudnia br. IV Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej- Trójmiasto 2007 pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydentów Gdyni, Sopotu i Gdańska trwać będzie w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 do 30 stycznia 2008 r.
IV OBMiTU - Trójmiasto 2007 jest pierwszą imprezą organizowaną w Gdyni w nowym gmachu Muzeum Miasta. Udział w konkursie wzięli artyści profesjonalni z całej Polski. Do drugiego etapu konkursu dopuszczono 166 prac, 112 malarskich i 54 z tkaniny unikatowej.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę „Rysunek i malarstwo" Ewy Taryma-Myśliński w dniach 15 grudnia 2007r. - 20 stycznia 2008 r. w godz.12.00 - 18.00 do Galerii „Profile", Gdynia (Wzgórze Św.Maksymiliana) ul. Wojewódzka 7.
Ewa Taryma-Myśliński studiowała pod kierunkiem prof. Franciszka Starowieyskiego.Wstęp wolny!
***
Do końca grudnia w galerii „Ratusz" na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 trwa wystawa pokonkursowa XVI Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej im. Zbigniewa Kosycarza Gdańsk Press Foto.
Prezentowanych jest tu 60 prac, w tym m.in. autorstwa gdynian:
- Tomasza Kamińskiego, pt. „Samotność w sieci". Praca ta otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Kultura".
- Kacpra Kowalskiego, pt. „Fotografia ślubna". Praca ta otrzymała wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdyni w kategorii: „Świat, w którym żyjemy".
Dodajmy, że do konkursu przystąpiło 53 fotografików - amatorów i profesjonalistów - z województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego, którzy nadesłali ogółem 818 zdjęć.
***
Galeria „Debiut" ma zaszczyt zaprosić na wystawę malarstwa Grzegorza Radeckiego pt. „Efekt motyla". Wystawa potrwa do 4.01.2008r.
Radecki jest absolwentem gdańskiej ASP na Wydz. Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. W. Łajminga i J. Zabłockiego. Obecnie jest adiunktem II st. na Wydz. Architektury i Wzornictwa na ASP.
***
Wystawa fotogramów - „Wydarzenia grudnia - 1970 r" - czynna jest do 20.12.2007 w „MINI GALERII" - Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni ul.3 Maja 27.
Fotogramy pochodzą ze zbioru przewodniczącego Komisji Ochrony Zabytków Oddziału Morskiego PTTK - Bolesława Okuniewskiego.
***
Muzeum Miasta Gdyni, siedziba główna, ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza na wystawę pt. „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem".
W nowo otwartym gmachu MMG prezentowana jest długo oczekiwana przez mieszkańców i turystów stała wystawa dotycząca historii Gdyni.
Jej celem jest przedstawienie dziejów miasta ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Rzeczypospolitej, podkreślenie znaczenia morza dla jego powstania i rozwoju, a także prezentacja dorobku Muzeum Miasta Gdyni.
Wystawę przygotowano w oparciu przede wszystkim o zbiory własne muzeum, a tylko nieliczne eksponaty pochodzą z innych instytucji. Wystawa stała zajmuje dwa poziomy budynku „0" i „1". Na poziomie „0" (poziom wejścia głównego) zaprezentowano dwa tematy - historię Gdyni od pradawnej przeszłości do początków letniska w pierwszych latach XX w. oraz narodziny miasta i portu po odzyskaniu dostępu do morza.
Na poziomie „1" przedstawiono historię portu, życie codzienne mieszkańców miasta oraz jego dzieje od nadania praw miejskich do czasów najnowszych.
Bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł, lekcja muzealna - 20 zł.W piątki wstęp bezpłatny.
Bilet w dniu zakupu uprawnia do zwiedzenia wystaw w „Domku Abrahama" i sali wystawowej MMG w Centrum Kultury i Rozrywki „Gemini"
Termin lekcji muzealnych prosimy ustalać telefonicznie z Działem Naukowo - Edukacyjnym MMG pod nr (058) 66 20 936, 058 66 20 937.
Więcej informacji o Muzeum Miasta Gdyni na www.muzeumgdynia.pl
***
Galeria Sztuki Dziecka zaprasza do Muzeum Miasta Gdyni na wystawę prac plastycznych dzieci z byłej Jugosławii /wystawa czasowa/.
Przepiękne, ponadnarodowe obrazy o uniwersalnej wymowie widziane oczami dzieci z Macedonii, Słowenii, Chorwacji, Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.
Prace pochodzą ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Wystawa trwa do końca grudnia w Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.