832 (441) 2007-12-14 - 2007-12-21

Zbuduj robota!

W dniach od 12 do 13 stycznia 2008 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się VI edycja konkursu ZNEK-Bot, którego organizatorami są Polskie Towarzystwo Astronautyczne, firma Robotics Inventions, Stowarzyszenie Talent oraz Gdyńskie Centrum Innowacji (GCI).
W ramach programu Zastosowania Nauki do Eksploracji Kosmosu (ZNEK) Polskie Towarzystwo Astronautyczne już od pięciu lat organizuje konkursy dla uczniów szkół ponadpodstawowych i średnich. Ich zwycięzcy rokrocznie otrzymują zaproszenie do reprezentowania Polski w amerykańskiej edycji konkursu Botball, którego patronem jest amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Konkurs ZNEK-Bot skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i gimnazjalnych. Głównym warunkiem uczestnictwa w przedsięwzięciu jest posiadanie zestawu LEGO Mindstorms NXT lub RCX, który posłuży do zbudowania i oprogramowania autonomicznego robota mobilnego, zdolnego do wykonania założonego zadania konkursowego. Zadanie konkursowe zostało opublikowane na stronie głównej konkursu oraz na stronach internetowych organizatorów 11 grudnia 2007. Nagrodą w konkursie ZNEK-Bot 2008 jest zapewnione przez Miasto Gdynia dofinansowanie wyjazdu laureatów na najbliższą edycję konkursu Botball w USA.
W 2006 roku w finałach konkursu Botball w Honolulu jako reprezentanci Polski udział wzięli licealiści z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni: Jakub Oller i Łukasz Kszonowski. Podopieczni Konrada Buzaka - nauczyciela informatyki z gdyńskiej „trójki" - zajęli w gronie 64 najlepszych ekip amerykańskich doskonałe 7 miejsce.
Szczegóły: www.znekbot.u2.pl, www.ptastronaut.org.pl, www.roboticsinventions.com, www.talent.edu.pl, www.ppnt.gdynia.pl