835 (444) 2008-01-11 - 2008-01-17

Bal Morski’2008

2 lutego br. w ostatnią sobotę karnawału, w salach Akademii Morskiej w Gdyni odbędzie się tradycyjny WIELKI BAL MORSKI.
Historia organizowania tej pięknej imprezy sięga początków istnienia Szkoły (jest od niej młodsza zaledwie o jeden rok). Począwszy od 1921 r. do końca międzywojnia, zarówno w Tczewie, jak i w Gdyni Bal Morski był stałym elementem kalendarza wydarzeń Szkoły. Spotykała się na nim śmietanka towarzyska miasta, elity morskie Rzeczypospolitej oraz przedstawiciele władz ze stolicy. Magnesem przyciągającym na bal byli ludzie morza, prezentujący się wyjątkowo elegancko w galowych mundurach.
Niestety, z lat 1921-1939 pozostało niewiele pamiątek, nieliczne oglądać możemy w uczelnianej Sali Tradycji. Z przekazów z tamtych lat wiemy, iż bale morskie nie zawsze bywały częścią karnawału, lecz stanowiły jeden z punktów obchodów Święta Szkoły Morskiej i odbywały się 8 grudnia. Taki termin wymagał specjalnej dyspensy biskupa morskiego Stanisława Okoniewskiego.
Tegoroczny bal będzie szesnastym z kolei, od kiedy to 20 lutego 1993r. z inicjatywy ówczesnego rektora WSM, prof. dr. hab. inż.Józefa Lisowskiego i Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Morskich powrócono do tej tradycji. I dobrze by się stało, aby integrujący nas zwyczaj wspólnej zabawy akademickiej społeczności, mieszkańców Trójmiasta, ludzi gospodarki morskiej, przyjaciół, sympatyków współpracowników naszej Uczelni trwał wiecznie i był nierozerwalny z dziejami naszej AM w Gdyni.
Jak co roku, na zaproszenie rektora prof. Józefa Lisowskiego udział w balu wezmą przedstawiciele polskiego parlamentu, Ministerstwa Infrastruktury, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, władze regionu oraz zaprzyjaźnionych uczelni, w tym oczywiście szczecińskiej AM, a także dyrektorzy przedsiębiorstw gospodarki morskiej.
W czasie karnawału w Trójmieście nie brak imprez cieszących się dużym powodzeniem. Bal Morski ma jednak charakter szczególny. Wszakże to sam Neptun ze swoją świtą zaprasza wszystkich do wspólnej zabawy, otwierając podwoje swego wodnego królestwa. Władca mórz i oceanów nie tylko poprowadzi korowód gości w takt poloneza, lecz także swym majestatem patronować będzie wyborowi Miss Syren i innym morskim ceremoniałom.
Tylko na takim balu odtańczyć można prawdziwe kapitańskie tango. Tutaj inaczej smakują morskie opowieści...
Tradycyjnie też wśród uczestników wylosowana będzie atrakcyjna nagroda.
INFORMACJE / pon-pt /:
tel. (058) 69 01 468.

  • ikonaOpublikowano: 10.01.2008 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona