835 (444) 2008-01-11 - 2008-01-17

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna

5 stycznia 2008 roku upłynął termin nadsyłania do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni utworów dramatycznych, zgłoszonych do konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Ponieważ o terminie zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego, zakładamy że prace nadchodzić będą do końca stycznia. Konkurs ogłoszony został w maju zeszłego roku przez prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.
Rozstrzygnięcie i wyłonienie zwycięzcy nastąpi 20 maja 2008, podczas III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.
Pieczątki na kopertach, w których napływają konkursowe zgłoszenia dowodzą, że polscy dramatopisarze tworzą nie tylko w Warszawie, Krakowie czy Lądku Zdroju ale również w Jerozolimie. Kilkadziesiąt współczesnych, polskich dramatów już czeka w szafie Jacka Bunscha, dyrektora Teatru i pomysłodawcy konkursu, na pierwsze czytanie i wstępną ocenę członków Komisji Artystycznej. W skład Komisji wchodzą teatrolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego: Joanna Puzyna-Chojka, Monika Żółkłoś i Małgorzata Jarmułowicz.
To ich opinia, którą poznamy 25 lutego 2008, zaważy o wybraniu spośród wszystkich nadesłanych prac trzydziestu najlepszych. Z nimi zmierzy się kolejna komisja, wielka Kapituła z Jerzym Stuhrem - aktorem, reżyserem i rektorem PWST w Krakowie na czele, z Anną Augustynowicz - reżyserem, prof. Małgorzatą Sugierą z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Janem Ciechowiczem i prof. Zbigniewem Majchrowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, Jackiem Kopciński - redaktorem naczelnym miesięcznika „Teatr", oraz Jackiem Sieradzkim - redaktorem naczelnym miesięcznika „Dialog".
Ich autorytety decydować będą o wyborze pięciu prac finałowych, a spośród nich wyłoniony zostanie jeden zwycięzca - zdobywca statuetki, 50 tys. złotych i szansy na zobaczenie swego dzieła na scenie.