843 (452) 2008-03-07 - 2008-03-13

Stacyje Jerozolimskie

Aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni Tomasz Podsiadły i Aleksy Perski wystąpią z misterium „Stacyje Jerozolimskie, czyli Droga Krzyża Świętego" specjalnie dla francuskiej Polonii.
We Francji misterium zostanie zaprezentowane dwukrotnie: 8 marca b.r. w Calonne Ricouart - Marles les Mines i 9 marca b.r. w Lens.
Także trójmiejska publiczność, będzie miała okazję obejrzeć to wyjątkowe Misterium - w Wielką Środę o godz. 20.15 w Kościele Rektorskim pod wezwaniem św. Elżbiety Ojców Pallotynów w Gdańsku.
„Stacyje Jerozolimskie..." to teatralna inscenizacja Drogi Krzyżowej. Tekst Misterium oparty jest na opisie oryginalnej Drogi Krzyżowej znalezionej w modlitewniku z 1902 roku. Jest to takie samo nabożeństwo, jakie obecnie słyszymy w kościołach, jednak napisane językiem bardziej obrazowym i dosłownym, co czyni je dużo bardziej realnym i wstrząsającym.
Ciekawy i niebanalny jest pomysł inscenizacyjny. Całość rozpoczyna śpiew średniowiecznych pieśni w kościele pogrążonym w ciemnościach. Dwóch zakonników, odprawiających nabożeństwo, z czasem zaczyna utożsamiać się z postaciami misterium. Wypowiadany tekst modlitwy staje się ich własnymi słowami. Tracą dystans i popadają w pewien rodzaj obłędu, który prowadzi do konfliktu i kończy misterium śmiercią Chrystusa na krzyżu. Opamiętanie przychodzi wraz z głęboką refleksją o wartościach, o tym, co dobre, co złe, co ważne, a co nieistotne.
Oprawą misterium jest poruszająca muzyka - fragmenty „Requiem" Mozarta i „Stabat Mater" Dworzaka, oraz gra świateł, które czynią wnętrze Kościoła naturalną scenerią i idealną przestrzenią dramatu.
Organizatorem jest Biuro Promocji Kultury ul. Krzywoustego 22/14, 80-360 Gdańsk, tel. (058) 553 25 38, fax (058) 309 92 48, email: office@promocjakultury.pl