Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
845 (454) 2008-03-21 - 2008-03-27

Święta Joanna w Teatrze Miejskim

29.03.2008 Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza o godz. 19.00 na premierę „Świętej Joanny szlachtuzów" Bertolta Brechta. Tekst ten po raz pierwszy wystawiany jest w Polsce właśnie w naszym gdyńskim teatrze!!!
„Święta Joanna szlachtuzów", to opowieść o świecie pojmowanym jako rynek. Brecht portretuje rzeczywistość, w której liczy się przede wszystkim biznes, a podstawową i jedyną wartością jest pieniądz. Relacje międzyludzkie zostały zastąpione relacjami handlowymi, wymiana uczuć - wymianą towarów i gotówki. To opowieść o konieczności istnienia w świecie stałej, niezmiennej, handlowej hierarchii - są ci na górze i ci na dole, ci, którzy sprzedają i ci, którzy kupują, frajerzy i zwycięzcy. To wreszcie specyficzny antyromans, może antybajka. Król mięsa Pierpont Mauler przeżywa fascynację biedną Joanną - świętą bydlęcej giełdy. Happy endu jednak nie będzie, bo być nie może. W tym świecie możliwe jest tylko jedno zakończenie - opłacalne... - Jarosław Tumidajski.
Reżyseria: Jarosław Tumidajski.
Występują: Joanna Julia Balsewicz (gościnnie), Mauler Jakub Kamieński (gościnnie), Slift Dariusz Siastacz, Cridle, Robotnik I, Brygadzista Piotr Michalski, Graham, Robotnik II, Chłopiec Michał Czernecki (gościnnie), Lennox, Robotnik III, Paulus Snyder Sławomir Lewandowski, Marta, Pani Luckerniddle Dorota Lulka, Gloomb, Przywódca robotników, Dziennikarz Mariusz Żarnecki.
Adaptacja i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski.
Scenografia, video: Mirek Kaczmarek.
Ruch sceniczny: Anka Jankowska.
Reżyseria świateł: Ewa Garniec.

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2008 00:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Krzymińska

ikona