852 (451) 2008-05-09 - 2008-05-15

Wystawy

Wystawa „Strój współczesny z elementami kaszubskimi - od projektu do realizacji" jest pokłosiem konkursu zorganizowanego w 2007 roku przez Muzeum Miasta Gdyni. Prace na konkurs nadesłali uczniowie Zespołu Szkół Usługowych Technikum Odzieżowego w Gdyni, pod opieką nauczyciela Podstaw projektowania odzieży, artysty plastyk pani Ewy Czufryn. Jury uznało za najlepszy projekt Bolesława Zajączkowskiego z kl. IV TB. Po wyeksponowaniu prac w „Domku Abrahama" i w gdyńskiej restauracji „Poczekalnia", dzięki staraniom Technikum Odzieżowego wszystkie projekty udało się wykonać. Można je będzie zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Miasta Gdyni.
Wystawa czynna do 18 maja 2008 od wtoreku do niedzieli w godz. 10.00-17.00.
„Gdynia w malarstwie i grafice"
Wystawa prac ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
Na poziomie galerii i antresoli pokazujemy 93 obrazy i ryciny ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Tematyka prezentowanych prac dotyczy Gdyni jako miejsca szczególnie malowniczego, przyciągającego artystyczne talenty. Poziom galerii zajęły obrazy ukazujące morskie oblicze Gdyni.
Osobne miejsce zajął cykl akwareli Zbigniewa Szczepanka, prezentujący Gdynię z lat dwudziestolecia międzywojennego oraz żaglowce m. in. „Dar Pomorza" i „Lwów". Na poziomie antresoli wyeksponowano kolejne odsłony artystycznego portretu miasta: Gdynię portową, rozległe panoramy miasta, Gdynię osiedli mieszkaniowych, Gdynię - okno na świat i kameralną przystań kutrów rybackich. Na wystawie zaprezentowano prace uznanych polskich marynistów i artystów związanych z Gdynią. Oprócz wspomnianego już Zbigniewa Szczepanka, należą do nich m. in.: Marian Mokwa, Antoni Suchanek, Henryk Baranowski, Zbigniew Litwin, Jan Gasiński, Maksymilian Kasprowicz, Kazimierz Ostrowski, Stanisław Rolicz, Stanisław Chlebowski, Maria Wlazłowska-Epstein, Marya Zabłocka, i Mieczysław Filipkiewicz.
Techniki malarskie to przede wszystkim oleje i akwarele, w mniejszym stopniu gwasze i pastele. Z technik graficznych prezentujemy głównie akwaforty, a także litografie i miękki werniks. Najstarsze prace pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego, jednak większość prezentowanych obrazów i rycin powstała w drugiej połowie XX wieku, głównie w latach 1950-1985. Koncepcja wystawy: Anna Śliwa.
Wystawa czynna do 15 czerwca 2008 od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-17.00.
Obie wystawy w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1. Bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny.
***
Rada Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana zaprasza mieszkańców do GALERII PROFILE Gdynia ul. Wojewódzka 7 tel. (058) 622 33 11, www.artinfo.pl/profile:
- 16.05 godz. 18.00 na otwarcie wystawy malarstwa Darii Sołtan- Krzyżyńskiej. Jeśli się spóźnisz to trafisz na wspólną zabawę przy muzyce, konkurs na najlepszy wiersz lub tekst piosenki o Wzgórzu św. Maksymiliana (nagrody). Będzie wesoło, artystycznie i smakowicie (żurek, smalczyk).Poszukaj w swoich albumach zdjęć z naszej dzielnicy, mogą być współczesne i przedwojenne. Nagrodzimy najciekawsze. Projekt finansowany przez Prezydenta Miasta Gdyni w ramach programu Kultura w dzielnicy.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Filia nr 18 ul. Kartuska 20 zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Karpińskiej pt. „Anioły z ulicy Lnianej". Wystawa trwa do 20 maja. Wstęp wolny."
***
Galeria „Malarze Gdyni", będąca częścią Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego w Gdyni zaprasza na wystawę prac Kaliny Tomkowiak pt. „Statki w porcie Gdynia". Wystawa otwarta do 31 maja 2008, Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Prace wykonane są na podstawie zdjęć Tomasza Zaczeniuka z witryny www.moje-morze.pl. Kalina Tomkowiak to gdynianka z urodzenia, ale również z wyboru, studentka V roku historii na Uniwersytecie Gdańskim oraz absolwentka Studium Plastycznego w Orłowie. Wystawa powstała we współpracy z Gminą Gdynia.
***
Gdyńska artystka - fotografik Ewa Grabowska - Bałtycka została zaproszona przez galerię Arte Nobilis w Regensburgu (Ratyzbona) w Niemczech do zaprezentowania swojej twórczości. Na ekspozycje pt. Allotropie, której wernisaż zaszczycił burmistrz tego pięknego miasta uniwersyteckiego w Bawarii - Hans Schaidinger - składa się 36 prac: czarno -białe portrety oraz opticale- niezwykłe barwne kompozycje, wykonane starą techniką, dziś rzadko stosowana w fotografii, które w ubiegłym roku można było podziwiać w galerii Ratusz w Gdyni.
Wystawę w Regensburgu można zaś było oglądać przez dwa miesiące, do 8 maja br.

ikona