853 (452) 2008-05-16 - 2008-05-22

Bieg Europejski - zawodnicy z Pomorza bezkonkurencyjni !

Cztery imprezy, jedno miejsce, jeden termin oraz międzynarodowa obsada, znakomita frekwencja a także bardzo wysoki poziom sportowy - to najlepsze określenia tegorocznego Biegu Europejski, który odbył się 10.05.br., w słoneczną majową sobotę w Gdyni na Bulwarze Nadmorskim.
W zawodach rywalizowało ponad 1 200 zawodników z ośmiu państw: Białorusi, Federacji Rosyjskiej, Szwecji, Niemiec, Litwy, Związku Wybrzeża Opalowego oraz Polski - gospodarza XVI Igrzysk Miast Bliźniaczych. Bieg Europejski tradycyjnie już podsumował zmagania młodych sportowców, z których najlepszą ekipą okazała się reprezentacja Gdyni.
Zacięta rywalizacja była już w pierwszym biegu, w kategorii szkół podstawowych. Na dystansie jednego kilometra wśród dziewcząt po zaciętym finiszu najlepsza okazała się Katarzyna Drnawka z SP 39 w Gdyni a jako pierwszy spośród chłopców przybiegł Patryk Grachała z SP 18. W kolejnym biegu, dla uczniów szkół gimnazjalnych na dystansie 1 500 m najlepsi byli Magdalena Kotas z Gimnazjum nr 10 oraz Andrzej Krajewski z Publicznego Gimnazjum w Objeździe. Ostatni bieg z serii biegów młodzieżowych został rozegrany na pętli o długości 2,5 km a jego zwycięzcami zostali Joanna Błocka z X LO wśród dziewcząt oraz spośród chłopców Paweł Grabkowski z Tczewa.
Jak co roku najwięcej emocji dostarczył bieg główny rozegrany na trasie posiadającej pomiar Polskiego Związku Lekkiej Atletyki o długości 10 km, w którym wystartowało niespełna 250 zawodników. Na starcie stanęli czołowi polscy długodystansowcy a wśród nich Przemysław Rojewski z Luzina, Waldemar Lisicki, wracający do wyczynowego biegania oraz Mariusz Pawłowski. Rywalizacji od samego początku ton nadawał zwycięzca I Nocnego Maratonu Świętojańskiego - Przemysław Rojewski reprezentujący barwy Wakoz Luzino, który został zwycięzcą Biegu przed Mariuszem Pawłowskim z Bartuszewa oraz Wiesławem Sosnowskim z Tczewa. Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Weronika Wójcik, która za zwycięstwo zainkasowała 20 punktów w klasyfikacji generalnej GPX. Druga na metę dobiegła Dorota Pawłowska a na trzeciej pozycji uplasowała się Małgorzata Tuwalska.
W Biegu Europejskim tradycyjnie wystartował Marian Parusiński, który mimo swoich 86 lat cały czas prezentuje doskonały poziom sportowy i nie opuszcza żadnej z gdyńskich imprez biegowych. Został on triumfatorem najstarszej kategorii wiekowej 80+.
Współorganizatorem Biegu Europejskiego była Powiatowa Inspekcja Sanitarna. W centrum zawodów odbywała się akcja propagująca zdrowy tryb życia oraz zwalczanie nałogów wśród młodzieży. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach można było zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, uzyskać informacje na temat zdrowego trybu życia oraz zapoznać się z technikami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Stanowiska te cieszyły się ogromną popularnością zarówno wśród zawodników, jak i spacerowiczów, którzy w sobotnie popołudnie aktywnie spędzali wolny czas.
Czas Biegu Europejskiego, to również czas „Juwenaliów 2008". Z tej okazji oprócz plenerowych imprez i koncertów na gdyńskiej plaży Akademicki Związek Sportowy zorganizował Akademickie Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w Siatkówce Plażowej, podczas których studenci pomorskich uczelni rywalizowali w tej olimpijskiej dyscyplinie sportu na 8 boiskach. Zmaganiom studentów przyglądało się liczne grono kibiców, którzy równocześnie kibicowali Zawodnikom Biegu Europejskiego, zagrzewając ich do walki.
Sponsorzy: Multimedia Polska, Baltic Oasis - Klub Fitness SPA i Rekreacji, Centrum Tańca „Szczepan", Stena Line, Geomawit, Powiatowa Inspekcja Sanitarna, Quady24.pl
Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Dziennik Bałtycki Polska the Times, Portal Nasze Miasto, MaratonyPolskie.pl, oraz Radio Hit FM.