853 (452) 2008-05-16 - 2008-05-22

Plener rzeźbiarski w Parku Kolibki - czyli dialog artystów z publicznością

18.05.br. od godz. 16.00 na terenie Parku Kolibki odbędzie się I Plener Rzeźbiarski Gdynia 2008 - „Teren Publiczny". To projekt będący dialogiem między artystami a odbiorcami dzieła.
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali: artyści zawodowi, absolwenci i studenci szkół artystycznych oraz amatorzy, którzy podczas pleneru zrealizują wybrane projekty z dziedziny rzeźby, instalacji, land artu i performance a ich dzieła będą próbą stworzenia nowych znaczeń w przestrzeni miasta, nawiązania dialogu z odbiorcami dzieła i stworzenie więzi między twórcami a publicznością.
Wśród zaproszonych gości są m.in.:
Jerzy Bereś - jeden z najbardziej znanych i uznanych artystów polskich, o którym można by już powiedzieć, że jest artystą - legendą. Jego „przaśne" z wyglądu rzeźby, często wykorzystywane w akcjach i happeningach, które przygotowywał, stały się wraz z nimi nieodłączną częścią składającą się na wizerunek artysty i jego „hasło wywoławcze".
Ludwika Ogorzelec - jedna z niewielu przedstawicielek land - artu w Polsce, polska artystka mieszkająca we Francji. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Paryżu w pracowni słynnego francuskiego rzeźbiarza Césare'a. Tworzy w drewnie, metalu i szkle monumentalne rzeźby - przestrzenie, w które wprowadza widza. Rzeźby owe wynikają z kontekstu miejsca i kultury.
Adam Dawczak- Dębicki - urodzony w 1963 roku w Katowicach. Drwal, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi własną pracownię rzeźby i odlewnię. Aktualnie jest stypendystą Ministra Kultury.
Jacek Staniszewski - grafik, adiunkt ASP w Gdańsku, znany m.in. z akcji na 100 billboardach w Warszawie /prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu „Wild Life is Us - Dzikie życie to my"/.
Kulminacją pleneru będzie Piknik Rzeźbiarski 18 maja w formie „festynu" sztuki. Publiczność będzie mogła zapoznać się z realizowanymi dziełami oraz zobaczyć ciekawy program, czyli rozmowy z twórcami, pokazy filmów o sztuce /video z happeningów, tworzenia land artów, ukazujące proces tworzenia/, wykłady, koncerty, warsztaty dla dzieci oraz prezentację wydawnictw artystycznych i takich, które na swoich łamach zajmują się sztuką.
Specjalną atrakcją Pleneru o godz. 19.00 będzie występ gwiazdy: Wojciecha Waglewskiego, Fisza i Emade z projektem „Męska muzyka". Skład zespołu: Wojciech Waglewski - gitary, śpiew, Fisz - bass, wokal, Emade - bębny, Marcin Masecki - piano, Bartek „ Boruta" Łęczycki - harmonijka ustna, Piotrek Chołody - bass. Natomiast o godz. 20.00 wystąpi zespół Chlupot Mózgu. Skład zespołu to lider i założyciel dr. Jahkill: projekcja video, gitara,sample, Jah Glory: bass, Bartek Adamczak: perkusja, Przemek Dyakowski: sax. KvaJah Man: bass.
Wstęp na koncert: 5 zł (do nabycia przez internet: www.ticketonline.pl, lub przed koncertem).