854 (453) 2008-05-23 - 2008-05-29

Gdynia stolicą filmu sportowego

W dniach 31.05 - 2.06 br. Gdynia zmieni się w światową stolicę kinematografii sportowej goszcząc uczestników prestiżowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych. To wydarzenie, organizowane po raz drugi w naszym kraju, jest jednym z etapów poprzedzających coroczny wielki finał międzynarodowego konkursu na najlepsze filmy i programy sportowe, który już od 25 lat odbywa się w Mediolanie. Poczynając od tegorocznego 26 Festiwalu Gdynia pełni partnerską rolę i będzie to gdyńska impreza cykliczna.
W tej edycji do udziału zgłoszono już 211 produkcji z 37 krajów. Do finałowej prezentacji zakwalifikowanych będzie po pięć filmów i programów sportowych w każdej z kategorii: Duch Olimpizmu, Filmy dokumentalne - sporty indywidualne, Filmy dokumentalne - sporty drużynowe, Filmy dokumentalne - reportaż, Filmy fabularne, Programy sportowe.
Dodatkowo wybrany zostanie Dziennikarz Sportowy roku. Jury Festiwalu w składzie: Maciej Płażyński, Iwona Guzowska, Anna Przybylska, Paweł Deląg, Krzysztof Kowalewski, Leszek Blanik i Tadeusz Mytnik, przyznają również Nagrodę Specjalną.
Podczas Festiwalu na Placu Grunwaldzkim powstanie miasteczko festiwalowe. Mieszkańcy Gdyni (i nie tylko) będą mogli tu obejrzeć filmy i programy sportowe nominowane do nagrody głównej. Będzie też okazja do spotkań z gwiazdami sportu i filmu. Przyjazd do Gdyni już zapowiedzieli m. in.: Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Iwona Guzowska, Włodzimierz Szaranowicz, Jacek Wszoła, Włodzimierz Lubański, Radek Pazura.
Szczegółowy program impezy: www.gdynia.pl - w kalendarzu imprez.
Wstęp na prezentacje wolny.

ikona