854 (453) 2008-05-23 - 2008-05-29

Wystawy

Wystawa prac ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Na poziomie galerii i antresoli pokazane są 93 obrazy i ryciny ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Tematyka prezentowanych prac dotyczy Gdyni jako miejsca szczególnie malowniczego, przyciągającego artystyczne talenty.
Osobne miejsce zajął cykl akwareli Zbigniewa Szczepanka, prezentujący Gdynię z lat dwudziestolecia międzywojennego oraz żaglowce m. in. „Dar Pomorza" i „Lwów". Na poziomie antresoli wyeksponowano kolejne odsłony artystycznego portretu miasta: Gdynię portową, rozległe panoramy miasta, Gdynię osiedli mieszkaniowych, Gdynię - okno na świat i kameralną przystań kutrów rybackich. Na wystawie zaprezentowano prace uznanych polskich marynistów i artystów związanych z Gdynią. Oprócz wspomnianego już Zbigniewa Szczepanka, należą do nich m. in.: Marian Mokwa, Antoni Suchanek, Henryk Baranowski, Zbigniew Litwin, Jan Gasiński, Maksymilian Kasprowicz, Kazimierz Ostrowski, Stanisław Rolicz, Stanisław Chlebowski, Maria Wlazłowska-Epstein, Marya Zabłocka, i Mieczysław Filipkiewicz.
Najstarsze prace pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego, jednak większość prezentowanych obrazów i rycin powstała w drugiej połowie XX wieku, głównie w latach 1950-1985. Koncepcja wystawy: Anna Śliwa. Wystawa czynna do 15 czerwca 2008 od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-17.00 w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1. Bilet normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. W piątki wstęp wolny.
***
Galeria „Malarze Gdyni", będąca częścią Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego w Gdyni zaprasza na wystawę prac Kaliny Tomkowiak pt. „Statki w porcie Gdynia". Wystawa otwarta do 31 maja 2008, Centrum Kultury i Rozrywki Gemini. Prace wykonane są na podstawie zdjęć Tomasza Zaczeniuka z witryny www.moje-morze.pl. Kalina Tomkowiak to gdynianka z urodzenia, ale również z wyboru, studentka V roku historii na Uniwersytecie Gdańskim oraz absolwentka Studium Plastycznego w Orłowie. Wystawa powstała we współpracy z Gminą Gdynia.
***
Ośrodek Kultury Kaszubsko - Pomorskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni serdecznie zapraszają do wędrówki po dawnej Gdyni, czyli na wystawę „Gdynia w starych pocztówkach" ze zbiorów Marka Seyda oraz Mirosława Skibniewskiego. Ekspozycja przedstawia skany około 100 archiwalnych pocztówek prezentujących Gdynię do 1939 roku. Można tu znaleźć miejsca powszechnie znane, istniejące do dziś, ale także miejsca mniej znane, których już nie ma. Archiwalne pocztówki w znakomity sposób uwidaczniają tempo zmian, zachodzących w młodej, rodzącej się Gdyni w okresie XX-lecia międzywojennego. Wystawę można oglądać do 7 czerwca w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 -19.00 w Filii nr 15 MBP w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18. Wstęp wolny.
***
Do 11 czerwca 2008 w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. 3 Maja 27/31 prezentowana będzie wystawa akwareli, pasteli i grafiki uczestników „Studium Artystycznego dla Seniorów" przy ZMCh „Polska YMCA" ognisko w Gdyni pt. „Krok po kroku". Prace są efektem zajęć w roku akademickim 2007/2008, których celem było przyswojenie podstawowych zagadnień z dziedziny batiku, malarstwa i rysunku. Zostały wykonane podczas warsztatów plastycznych pod kierunkiem wykładowców - wolontariuszy: mgr Jolanty Smulkowskiej, mgr Wandy Frąckowskiej oraz mgr Teresy Skorupy. „Studium Artystyczne dla Seniorów" dofinansowane jest z budżetu Miasta Gdyni i realizowane przez ZMCh „Polska YMCA" ognisko w Gdyni w ramach programu pn. „Organizacja czasu wolnego 55+".
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 20.00.
***
Rada Dzielnicy Wzgórze św.Maksymiliana zaprasza do Galerii Profile na wystawę malarstwa Darii Sołtan - Krzyżyńskiej, która otwarta będzie do 08.06.2008r w godzinach od 12-tej do 18-tej. Galeria Profile, Gdynia ul. Wojewódzka 7, 058 622 33 11, www.artinfo.pl/profile/.

ikona